Jakob en Maaike van Domselaer Buitengewone bewoners van het huis 'Even Buiten' Het huis is een bron van boeiende herinnerin gen, aldus Wim Vroom, schrijver van het boek De Nieuwe Kring in Bergen. Het bedoelde huis - Even buiten - was gelegen aan de Natteweg, toen een kronkelende boerenweg in de buurt schap Zanegeest aan de oostrand van Bergen. In 1916 hadden de filosoof-literator Charles Wijnschenk Dom en de wiskundige en filosoof Pieter Talma daar een groot perceel grond gekocht van 2 hectare en 47 are. De eerste liet daarop twee zelf ontworpen landhuizen bou wen (huisnummers 86 en 88). 23 MIEKE BOTMAN Landbouwcommune Op dit stuk land wilden Talma en hij een landbouwcommune beginnen, in navolging van een nieuwe geestelijke stroming, de Nieuwe Kring, die als doelstelling had het bevorderen van de kunst als instrument om tot dé waarheid te komen, en de maatschappij te veranderen en te vernieuwen. Een van de basisregels was: een eenvoudig, puur bestaan leiden, in eigen behoefte voorziend. De beide filosofen wilden de kunstenaars van de Nieuwe Kring hier een centrum geven. De twee huizen waren niet in de eerste plaats voor bewoon baarheid voor een gezin gedacht, maar meer voor de doelen die een landbouwbedrijf eiste. Onder de panden werden grote kelders gebouwd voor het opslaan van de komende oogsten. Ook waren er een varkensstal en twee schuren, die gebruikt zouden worden om de levende have te huisvesten en gereedschap en de verdere voorraden in op te bergen. Het ideaal van Talma en Wijnschenk Dom een landbouw commune te laten groeien werd al snel door de kunstenaars bekritiseerd als: uit alle macht wroeten in de poep om sla-, prinsessen-, en heereboontjes te creëren. Zij voelden niets voor het landbouwexperiment. Pieter Talma bewoonde nr. 88, Even Buiten genaamd. Maar toen het ideële landbouwplan mislukte, vertrok hij in 1920 naar Nederlands Oost-Indië, het beheer van zijn huis overla tend aan een bevriend kunstenaarsechtpaar van de Nieuwe Kring, Jakob en Maaike van Domselaer-Middelkoop. Ook Van Domselaer heeft nooit echt overwogen om het land te gaan bebouwen. Wel hing hij sterk dezelfde leer aan als beide filosofen, wat in zijn strenge manier van denken en werken gevoeld kon worden. Het huis Even Buiten (westzijde). Collectie Floor van Sprundel- Monsees (huidige bewoner). Jakob van Domselaer (geboren in 1890, Nijkerk) was een muzikaal talent. Hij had een hoge opleiding gevolgd in pianospel en muziektheorie in Utrecht, Berlijn en Parijs, en kreeg later veel erkenning als concertpianist. De jonge pianist woonde enige tijd in Laren, waar zich meer kunstenaars hadden gevestigd, waaronder zijn vriend Piet Mondriaan. Zij waren - ieder op zijn eigen manier - zoeken de naar een vernieuwende vorm van kunst. Daar ontmoette Jakob Maaike Middelkoop, en met hun vrienden-kunste naars hadden zij een frequent, discussierijk contact. 'Op onze gezamenlijke dansfeesten in het kroegje van Hamdorff' stond Piet Mondriaan bekend om de geometrische foxtrot- passen met zijn, bij voorkeur, jonge danspartners'schreef Maaike later in haar Herinneringen aan Piet Mondriaan. Naar Bergen In 1916 trouwden Maaike en Jakob en vrij snel daarna trok ken ze naar de kunstenaarskolonie Meerhuizen, een verval len herenhuis aan de Amsteldijk in Amsterdam. Vrienden van de Nieuwe Kring, onder wie Charley Toorop, Thé Lau, Adriaan Roland Holst, Jaap Weijand en John Radecker, verbleven daar ook korte of langere tijd, maar vonden later hun inspiratie aan de kust. Zij vestigden zich in en rond Bergen, toen een kunstenaarskolonie in opkomst. In 1920 volgden ook de Van Domselaers met hun pasgebo ren dochtertje Matie en ze betrokken, op verzoek van Pieter

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 25