De auteur Thea Leijen-Veldt is de echtgenote van Joop Leijen jr., die de zoon is van Joop (8), een van de negen kinderen van Henk. Behalve op de gevonden brief is deze geschiedenis gebaseerd op de verhalen van hun familieleden: Atie McComb-Leyen; Hank Leyen en Nellie Lindslay-Leyen; Liz Jansen-Alders; Corry Nerz-de Goede en Ann Tenzca-de Goede; Henry, Karl en Hans Pittner en Elizabeth Donaldson-Leyen. 22 Schilderij van de farm van Jan en Co Leyen in Rock Tavern langs Route 207, gezien vanuit de boomgaard en tuinderij. Links de grote barn (schuur) voor de koeien en voor opslag van de oogst. Aan de overkant van de weg is het monumentale woonhuis te zien met links garages, dat in tweeën werd bewoond. Rock Tavern ligt tussen Goshen en Newburg. Collectie Atie McComb-Leyen. De volgende dag gaan Joop en ome Jan per taxi naar Am sterdam naar het Amerikaanse consulaat. Paspoort, visum, werkvergunning en vliegtickets, alles wordt in één dag geregeld. Met de familie gaat hij mee, voor het eerst in een Jan (2), zoon Henk en kleinzoon Chris Leyen bezoeken Bergen in 1983. VJ.n.r.: Jan, Joop, Henk, Chris. Vooraan de kleine Roscoe (zoon van Joop en Thea). Collectie fam. Leijen. vliegtuig, op reis naar Amerika, naar het mooie platteland van New York State, Rock Tavern. Het wordt eind 1968 en de kinderen van Jan en Co heb ben andere plannen. In het bedrijf van hun ouders zien zij geen toekomst voor zichzelf. Ome Jan, die erg op Joop gesteld was, wilde Joop graag op de boerderij houden om hem het bedrijf te laten voortzetten. Met zijn 18 jaar was het een moeilijke keus, hoe aantrekkelijk het leven op en rond de boerderij ook was. Joop koos er, tot verdriet van ome Jan, toch voor om terug te gaan naar Bergen. De band met de familie is gebleven en zo bezochten Joop en ik in 2011 tante Co, waar we de brief kregen die Bets en Neal in 1945 aan Jan en Co schreven. Bets, Niek, Jan, Nel en Annie Leijen uit Bergen hebben met hun emigratie familiegeschie denis geschreven. Zij zagen een welvarende toekomst voor zich en hebben die ook gekregen, al was het soms ook een zware tijd. Hun kinderen en kleinkinderen zijn uitgezworven over verschillende delen van Noord-Amerika en Australië. Zij komen geregeld nog over naar Bergen en omstreken.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 24