21 LEIJENS IN DEN VREEMDE De naam Goshen is afgeleid van Gosen, een land streek in Egypte, die Jozef aan zijn broers met hun families toewees, toen in hun eigen land sprake was van hongersnoden (Genesis 45:10). Jan en Annie de Goede-Leijen. Collectie fam. Leyen. verzorgingshuis voor ouderen in Goshen. Met twee banen kon Jan dichterbij zijn werk een huis kopen in dezelfde straat in Goshen als waar Nel en Karl Pittner woonden. Geregeld kwamen Jan (3) en Co na de kerkdienst in Goshen bij Jan en Annie over de vloer. Vanwege de fy sieke beperking van Annie zorgden ze goed voor haar en de familie. Van de boerderij brachten zij vlees, groenten en fruit voor hen mee. Het waren liefdevolle tijden met elkaar. Met het zondagse borreltje, mooie herinneringen en verhalen in hun moedertaal, werd er veel gelachen. 1967: de volgende generatie Terug naar Jan (3) en Co Leijen in Rock Tavern. Jan kreeg het aanbod om de boerderij, de koeien en het land van de achterbuurman - die ermee stopte - te huren. De stenen grenswal in het boerenland werd weggebroken, het boerenbedrijf werd alsmaar groter. Aan de overkant van de weg van het woonhuis stond een grote schuur, de 'barn', die behalve als koeienstal ook diende voor opslag van de oogst, vooral maïs. Ze hadden groente- en aardbeienvelden en een appel boomgaard waar Mexicaanse gastarbeiders hielpen met de oogst. De appeloogst ging onder andere naar winkels. Er waren bijenkasten tussen de bomen geplaatst en aan de weg werden honing, aardbeien en appels verkocht. De militairen van West Point die over de Route 207 re den, stopten er om fruit en honing in te slaan. Dan is het zomer 1967. Jan en Co, over uit de States, zijn bij schoonzus Afra - de weduwe van Joop (8) - aan de Kerkedijk in Bergen op familiebezoek. Afra's zoon Joop jr., net terug van zijn metselklus aan het nieuwe Oudtburgh, wordt gevraagd of hij het leuk vindt om voor een jaar mee te gaan naar Amerika. Om aan het werk te gaan bij ome Jan als boerenknecht en bij de familie in te wonen. Het avontuur lijkt Joop geweldig, hij hoeft daar niet lang over na te denken en stemt ermee in. was door haar MS aan de rolstoel gekluisterd. Ze hoopte vurig dat een arts in Amerika haar van de ziekte kon ge nezen. Annie en Jan kregen met hun gezin voor ongeveer een jaar woonruimte op de bovenverdieping in het huis van Neal en Bets, dichtbij Neals bedrijf. Wat Jan niet altijd prettig vond, was dat Neal zijn werkgever was. Doordat Jan de borg met arbeid moest aflossen voelde hij zich achtergesteld ten opzichte van de andere werknemers. Jan had ook nog eens de zorg voor zijn Annie. Zij hadden zich op andere en betere tijden ingesteld, maar zijn altijd heel gelukkig met elkaar geweest. Nadat Nel (4) en Karl hun appartement in Florida hadden verwisseld voor een huis in Goshen, namen Jan en Annie hun appartement over. Jan zocht ander werk en kon zijn oude bakkersvak oppakken bij een bakkerij in een super markt en kwam hij als kok te werken in Orange Farm, een Jan de Goede met zijn vrouw Annie (5, niet op de foto) en hun vier kinderen aan boord van de Volendam op weg naar Canada. Collectie fam. Leyen.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 23