20 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2020 Canada die hen uitnodigden om over te komen, stonden borg voor de Pittners, zogenaamde 'sponsoring'. Met hun kinderen Henk, Karl, Margaret en Lia kwamen zij in febru ari 1951 met het schip de Volendam in Halifax aan. Het enige wat zij bezaten, waren de kleine koffers, een paar tientjes en de kleding die zij aan hadden. Op 5 april 1951 betrok het gezin een huurwoning in Coldwater (Ontario). Aanvankelijk werkte Karl in een melkveebedrijf, een zo genaamde 'dairy farm', in Coldwater. Al snel bleek dat dit werk niets was voor een man met technische kennis en hij zocht passend werk. Hij werd melkinspecteur en ging met een koffer vol monsterflesjes langs de boeren. Zijn borg kon hij versneld aflossen, waarna het gezin verhuisde naar Orillia (Ontario). Door zijn technische achtergrond kreeg Karl een baan bij Dupont Machinery, dezelfde werkgever waarmee hij uiteindelijk met een werk- en verblijfsvergun ning aan de slag kon in Amerika. In het begin waren ze zo arm dat de kinderen geschon ken kleren droegen. De oudste zoontjes Henk en Karl (8 en 6 jaar oud) moesten lopend naar school: acht kilo meter lopen van huis af. Geen woord Engels kenden ze en vanwege het 'gekke' taaltje dat zij spraken, alsook vanwege de - naar het bleek - meisjeskleren die zij aan hadden, werden zij met stenen bekogeld. Het pesten wa- 1951 Emigratie van Karl en Nel Pittner met hun kinderen naar Canada, uitgezwaaid door vader Henk en broer Joop (8) Leijen. V.l.n.r.: Vader Henk Leijen, Karl en Nel Pittner, Joop Leijen. Vooraan de kinderen: v.l.n.r.: Henk, Karl, Margret. Collectie fam. Leyen. ren de jongens al gauw zat en zij besloten niet meer naar school te gaan. Halverwege de tocht naar school spijbel den Henk en Karl onder een viaduct. Na schooltijd liepen ze vrolijk weer naar huis. Lang hielden ze dit geheim, Nel en Karl wisten van niets. Pas veel later werd dit aan hen prijsgegeven. Op 11 augustus 1952 steken Nel en Karl met hun kinde ren bij Lewiston de Canadees-Amerikaanse grens over. Zij worden opgehaald door broer Jan Leijen, en onderge bracht in de omgeving waar de familie al was neergestre ken, niet ver van Bets en Neal. Zij betrekken een appar- Drie families: Neal en Bets met de kinderen van Jan en Co Leijen en Nel en Karl Pittner in 1948. V.l.n.r. Atie Leijen, Nellie Leijen, Margret Pittner, Henk Pittner, Karl Pittner, en Henk Leijen met klompjes. Col lectie fam. Leyen. tement in het centrum van Florida (NY). Later kopen zij een huis in Goshen (NY), waar nog twee kinderen worden geboren, Hans en Elly. Na zijn baan bij Dupont Machinery heeft Karl tot aan zijn pensionering bij IBM gewerkt. 1956: Annie (5) naar de VS In december 1956 waagden Jan de Goede en Annie Leijen (5) met hun kinderen Corry, Gitta, Anneke en Chris de oversteek naar de Verenigde Staten. Jan liet daarmee zijn bakkerswinkel in de Tuinstraat in Alkmaar achter voor zijn familie. De overtocht voor Jan en Annie werd door Neal bekostigd. Hij stond borg voor hen. In januari 1957 kwamen ook Annie en Jan met het ss Rijndam aan in de haven van Hoboken in New Jersey, waar zij door Bets (1) en Neal werden opgehaald. Annie Jan de Goede neemt afscheid van de bakkerswinkel in Alkmaar in 1956. V.l.n.r. de vader van Jan de Goede, zijn schoonouders Henk en Cornelia Leijen, Jan de Goede zelf. Collectie fam. Leyen.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 22