19 LEIJENS IN DEN VREEMDE 1949: Niek (2) vertrekt naar Australië De oudste zoon, Niek Leijen (2) en Nel Veldman trouwden in 1940. Ook zij wilden emigreren, maar er was inmiddels een 'emigratiequotum'. Daardoor konden zij niet naar de Verenigde Staten reizen. Zij kozen voor het 'tropische' Australië, mede omdat Nel in haar jonge jaren tuberculose had gehad. In december 1949 scheepten zij zich met hun vijfjarig dochtertje Elizabeth (Elsje) in op de Volendam. Op 26 januari 1950 arriveerden zij in de haven van Melbourne. De volgende dag reisden zij door naar Gipssland Victoria, om te gaan werken bij een melkveebedrijf van de Qua kers. Voor Nel was het een teleurstelling; zij had een tropisch kli maat verwacht. "Vier wisselende jaargetijden op één dag" was nogal een schok voor haar, vertelde ze later aan haar dochter. Twee jaar later verruilde Niek zijn baan voor werk als huis schilder. Daarnaast bouwde hij in Yallourn van hout een pension, Nieuw Holland genaamd, waar veel jonge Neder landse emigranten onderdak vonden. Nel verzorgde het eten voor deze mannen. Al snel verkochten zij het pension en ze trokken verder met de pick-uptruck naar het warmere en tropische Queens land om aldaar in een garage te gaan wonen. Zijn pick- uptruck verkocht Niek in 1953. Het geld had hij nodig om een fruitkwekerij aan te leggen in een ruw en heuvelachtig gebied in Upper Brookfield. Nel vond werk in een stomerij. In de heuvels plantte Niek ananasplanten en sinaasappel-, mango-, bananen- en papajabomen, waarvan hij op de markt in Brisbane zijn oogst verkocht. Tot in 1961 had Niek dit bedrijf. Toen verkocht hij het en verhuisde hij met zijn gezin naar Taringa in Brisbane. Als dochter Els in 1966 wil trouwen, hoort zij een week voor de inzegening van de pastoor dat zij als baby van zes maan den door Niek en Nel geadopteerd is. Iets wat haar ouders Pagina uit het fotoalbum van Niek (2) en Nel, met midden rechts de bouw van pension Nieuw Holland in Yallourn (Australië). Collectie fam. Leyen. altijd geheim hebben gehouden en geheim willen blijven houden. Hoe moeilijk ook, Els respecteert deze wens. Maar na het overlijden van Niek in 1974 gaat zij met moeder Nel in Nederland op zoek naar haar biologische ouders. Na vijf vergeefse zoektochten kan Els in 1992 - door de hulp van de broer van haar moeder - met haar biologische moeder worden herenigd en maakt ze kennis met een zus en een broer. 1951: Nel (4) gaat naar Canada Nel Leijen (4) trouwde in 1940 met Karl Pittner, op dezelfde dag als Niek (2) en Nel. Ook zij wilden emigreren, maar het emigratiequotum voor Amerika stelde hun geduld danig op de proef. Niek Leijen (2) met zijn vrouw Nel en dochter Elsje voor pension Lentebloem, Ruïnelaan 21, waar zij woonden voordat ze emigreerden naar Australië. Collectie fam. Leyen. Karl, Oostenrijker van geboorte, was als kind met de 'bleek- neusjestrein' naar Nederland gekomen, waar hij bij een Alkmaarse familie werd ondergebracht en naar school ging. Na de lagere school volgde hij de ambachtsschool. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij gezocht. Zijn Oostenrijks burgerschap verplichtte Karl tot dienstplicht aan het Duitse Rijk. Maar ze zouden Karl niet vinden, want in zijn huis kon hij in de kruipruimte onder het aanrecht lange tijd schuilen. Zes jaar na hun aanvraag voor emigratie mochten Nel en Karl kiezen tussen Zuid-Afrika en Canada. Om dichterbij de familie te kunnen zijn, kozen zij voor Canada. Vrienden in

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 21