'Dichter in Bergen kun je eigenlijk niet zijn dan hier' Het Huis met de Pilaren Dichter in Bergen kun je eigenlijk niet zijn dan hier. Deze treffende spreuk van Theo Olthuis hangt aan de wand in café-restaurant Het Huis met de Pilaren. Zoals de Bergenaren de nostal gische sfeer rond de Ruïnekerk bewaren, zo wordt ook in het restaurant die oude sfeer zorgvuldig gekoesterd. De nieuwe stoelen zijn zo gekozen dat zij eruit zien alsof zij al jaren heen en weer zijn geschoven. 12 YVON BOS EYSSEN Nog een spreuk: Van alle herbergen in bergen die echte bergenaren herbergen, is het huis met de pilare de ware. Deze spreuk van Leen Valkenier siert de menukaart van Het Huis met de Pilaren. De kaart verandert nauwelijks, want de vele vaste klanten verwachten hun favoriete gerecht te kunnen bestellen. Historisch pand Het Huis met de Pilaren is gevestigd in twee panden; beide zijn Rijksmonument. Het pand met de klokgevel, op de hoek van de Kerkstraat (huidig adres Kerkstraat 2), is een histo risch pand uit 1787. De eerste steen is gelegd door Gerrit Willem Ivangh (zie de Bergense Kroniek juni 2020). In 1892 woonde hier timmerman Dirk Brouwer. Rond 1905 is er ook een waterwinkel: een watertappunt waar mensen leidingwa ter konden kopen. In het pand ernaast aan de Raadhuisstraat - waar nu pilaren voor staan - woonde zijn zoon Pieter Johannes Brouwer, schoenmaker en brievenbesteller. Op dat moment zijn er nog geen pilaren, de pui loopt tot aan de straat. Het pand herbergde tevens een winkel in huishoudelijke artikelen en een hulptelegraafkantoor en wordt in 1907 ook hulptele foonkantoor. Als in 1910 aan de andere kant van de Ruïne- kerk het nieuwe postkantoor in gebruik wordt genomen, is dat voortaan de plaats voor telegrammen en telefoneren. Pieter Brouwer opent dan in het huis met de klokgevel de In het huis met de klokgevel was rond 1910 De Berger Kunsthandel ge vestigd. Prentbriefkaart. Collectie Regionaal Archief Alkmaar FO201423. Berger Kunsthandel. In 1912 komt in de Berger Kunsthandel een informatiebureau voor toeristen en Brouwer wordt in 1913 aangesteld als directeur van de Bergense VVV. In 1920 worden de beide panden in opdracht van Johan Bol ingericht tot een kunsthandel (het linkerpand) annex winkel in manufacturen (in het rechterpand), gedreven door de De Raadhuisstraat voor 1920; er was nog geen huis 'met pila ren'. Prentbriefkaart, 1891. Collectie Regionaal Archief Alkmaar RAA012004167.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 14