txbc Jofapbat fpracktot ben et IÏÜÏT toe li suiiuii (loubl liet meucbcu ben oen niet naci eieöt eiiue et )cci n hcöeit tchtc int Het tekstbord aan de muur van de provisorische raadszaal in De Beeck, met een detail van Vrouwe Justitia. Foto's: Barbara Jensen. Elkshove verhuisde dit tekstbord mee naar de nieuwe lo catie. Door de samenvoeging van de gemeenten Bergen, Egmond en Schoorl met ingang van 2000 werd dit gemeen tehuis vanwege ruimtegebrek buiten gebruik gesteld. Het gemeentelijk secretariaat met bestuur verhuisden naar een voormalig schoolgebouw binnen de gemeente Alkmaar. Maar dit tekstbord werd overgebracht naar een vergader zaal in zwembad c.q. sportcomplex De Beeck, omdat daar voortaan de gemeenteraadsvergaderingen werden gehou den. Museum Het Sterkenhuis was naderhand in gesprek met een gemeentelijke functionaris om dit bijzondere tekstbord een andere, veiliger plaats te geven. Een plaats die ook be ter moest passen bij de bijzondere status van dit tekstbord. De raadszaal is immers niet de logische omgeving voor dit bord, ook gezien de huidige scheiding van machten. Heel betreurenswaardig was dat van gemeentewege de boodschap kwam dat het tekstbord ook in deze provisori sche raadszaal moest blijven hangen. Als een historisch relikwie uit vervlogen tijden, waarvan de historische bete kenis niet algemeen bekend zal zijn. De noodlottige brand heeft een eind gemaakt aan het bezit van dit bijzondere en onvervangbare stukje cultureel erfgoed. Als het tekstbord in be heer was gegeven aan museum Het Sterkenhuis, dan was essentiële informatie over de afmeting, dikte, houtsoort enzovoort van dit tekstbord vast gelegd. Jammer dat dit niet is ge beurd. Nu rest ons alleen nog de afbeelding op de website geheugenvanne- derland.nl, en uiteraard de bij dit artikel opgenomen foto's. En dat is wel een heel schrale troost... Naar verluidt heeft kunstschilder Matthieu Wiegman in de jaren 30 van de vorige eeuw op verzoek van de gemeente de kleu ren van dit tekstbord opgehaaldBij die gelegenheid heeft hij per abuis geen punt gezet op de 'i' van 'niet', zodat er feitelijk 'met' staat. Dit klopt uiteraard niet met de tekst. Toen ik daarover sprak met de toenmalige cultuurambtenaar Cor Klerk, vond hij dat het als een stukje geschiedenis toch maar zo moest blijven staan. 11 m W

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 13