Het verlies van een stukje onvervangbaar cultureel erfgoed In de nacht van 12 op 13 oktober 2017 verwoest te een felle brand De Beeck, het zwembad annex sportcomplex aan het Molenweidtje. Gebruikers van deze accommodaties raakten daardoor zwaar gedupeerd. Maar er was meer te betreuren. Zoals een tekstbord uit 1658. Ende Josaphat sprack tot den richters Siet toe wat ghij doet want ghij houdt het gherichte niet(den menschen maer den Heere ende godt is met u lieden int gherichte. 1658 Hij zei tegen de rechters: Let op wat u doet, want u oordeelt niet voor een mens, maar voor de HEERE. Hij is bij u als u recht spreekt (bron: Herziene Statenvertaling, 2010). 10 BERT VEER De bovenruimte van sportcomplex De Beeck was onder ande re in gebruik als raadszaal. Daarin bevonden zich ook tal van kunstvoorwerpen en tekeningen die bij de brand van 2017 verloren gingen. En ook een tekstbord uit 1658, met daarop een aansporing om eerlijk recht te spreken. Oorspronkelijk bedoeld voor de rechtsprekende leenmannen uit vroeger tijd. In de tijd van Bergen als hoge heerlijkheid waren de wetge vende, uitvoerende en rechterlijke macht verenigd in één hand. Zo stelde de heer van Bergen keuren (verordeningen) Rechtspraak in de Heerlijkheid De heer van Bergen was uit hoofde van zijn functie ge rechtigd recht te spreken in zijn heerlijkheid. De baljuw was in deze rechtszaken de vertegenwoordiger van de heer. Hij moest onder andere de strafeis vaststellen, maar ook het uiteindelijke vonnis laten uitvoeren. De rechters waren de zogeheten Mannen van Leen (leenmannen). Meestal vormde een drietal van hen het college van rechters, de zogeheten Hoge Vierschaar. Het woord vierschaar wordt als volgt verklaard. Men zette vier schepenbanken in een vierkant, waarbij ook vaak een touw om deze banken werd gespannen. Bin nen deze afgepaalde ruimte werd de officiële rechtszit ting gehouden. Bij de Vierschaar waren het meestal de schepenen die recht spraken in civiele zaken, maar bij de Hoge Vierschaar waren het leenmannen, mensen van adel die de strafzaken moesten behandelen. Het Oudhoogduitse woord scranne betekende stoel, bank of in dit geval schepenbank. Dit zeer oude woord is bewaard gebleven in het woord vierschaar. (Bron: Annelies van der Wal en Eric van der Wal. De Hoge Vierschaar in de zaak van de onwillige molenmeesters. Bergense Kroniek april 2019) vast, hield oog op de naleving daarvan en berechtte de overtreders. Uiteraard werd dit namens de heer ten uitvoer gebracht (zie het kader Rechtspraak in de heerlijkheid De opsporing van misdadigers was een taak van de baljuw. De rechtspraak was namens de heer van Bergen in handen van de baljuw en zijn leenmannen; zij spanden de vierschaar. Na de arrestatie van een verdachte was de baljuw belast met de verhoren, stelde de aanklacht op en sprak de strafeis uit. Vervolgens velden de leenmannen hun vonnis, waarna de baljuw zich belastte met het ten uitvoer brengen van dit vonnis. Gedachtig aan de belangrijke rol die de Statenbijbel in het dagelijks leven vervulde, moest het Woord ook in de rechtspraak doorklinken. Met onderstaande toepasselijke tekst werden de leenmannen geïnspireerd om tot een goed en afgewogen oordeel te komen van hun ontspoorde me demens. Een vonnis dat bij wijze van spreken de Goddelijke toets der kritiek kon doorstaan. Deze tekst is ontleend aan het Bijbelboek II Kronieken hoofdstuk 19 vers 6, waarin Josaphat als koning van Juda de rechtspraak regelt. In deze Bijbeltekst wijst Josaphat de rechters erop dat zij rechtspreken over de mensen, maar wel voor het aangezicht van God. In moderner Nederlands luidt de tekst: Rechtsonder is Vrouwe Justitia afgebeeld, geblinddoekt en op blote voeten, met in haar linkerhand de weegschaal en in haar rechterhand het zwaard der gerechtigheid. Van rechthuis naar zwembad Het tekstbord had een plek in het toenmalige rechthuis van Bergen, zoals dat vanaf circa 1770 tot 1903 op de plek stond van het daarna gebouwde gemeentehuis aan de Raadhuisstraat. Na de totstandkoming in 1980 van een nieuw gemeentehuis op de plek van het bejaardenhuis

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 12