8 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2020 duinrand nog enkele voorbeelden over zijn. 'Keuterboerde- rijtjes', dat is de kwalificatie die we aan de meeste huizen op de Westdorper Geest kunnen geven. Omweg De grote vraag is, hoe de situatie aan de noordzijde van Westdorp was. Ook nu nog kunnen we ons verbazen over het feit dat de laatmiddeleeuwse Heereweg, die in vrijwel geheel Kennemerland langs de voet van de jonge duinen loopt, juist in Bergen zo afwijkt van zijn koers - om ineens een omweg te maken via de ver achter de hoge duinrand gelegen kerk. Dat kan toch niet alleen verband houden met het feit dat de kerk van Bergen als bedevaartsplaats zo'n belangrijke rol was gaan spelen in de devotie. De oorzaak is waarschijnlijk veel prozaïscher. In de 16de eeuw vond de laatste grote verstui ving plaats van de jonge duinen, en die heeft hier de oude Heereweg ter plaatse van het latere Slangenlaantje eenvou dig overstoven. Let maar eens op bij de volgende boswande ling: tussen de Donkere Hoek en het einde van de Jan Wil lemlaan ontbreekt de steile, hoge binnenduinrand. En juist daar, in het tussengelegen deel van het Bergerbos, vinden we tal van lage duintjes, zoals de Salomons Katteberg bij de Guurtjeslaan en het Kijckers Duijn bij de Kerkelaan. Ook meer naar het dorp toe hebben 'nollen' gelegen, die in de loop van de eeuwen volledig zijn afgezand en -gevlakt. Er moest dus een alternatieve route worden gevonden om dit stuif zand heen, en die bestond uit de Buerweg en de Doodweg naar de Kerkbuurt. Een doorgaande route vanaf het haventje moet toen ook al het tracé Sluislaan-Studler van Surcklaan- Kruisweg-Natteweg hebben gevormd. Deze zette zich aan de andere kant voort via het landpad de Voert, waarvan uit archeologisch onderzoek is gebleken dat die niet ouder is dan de 16de eeuw. De Lijtweg kan worden aangewezen als onderdeel van de route van Westdorp naar Oostdorp en als ontsluitingsweg naar de huidige Zuidergeest. Bebouwing Wanneer we nu die veronderstelde wegtracés intekenen op de minuutplan van het Kadaster van 1821, ontstaat er ook een beeld van de bebouwing. Die concentreerde zich in de 16de eeuw, net als in de 17de eeuw, aan weerszijden van het veer. De Zuidergeest was schaars bewoond, een situatie die tot in de 19de eeuw zou voortduren. We kun nen aan de hand van de kaart van Meeuws ook de huizen een plaats geven die bij benadering overeenkomt met de toenmalige situatie. De Lange Veerweg geeft ons bij die reconstructie enig houvast. En wat blijkt? Ten westen daar van, langs de Buerweg en het begin van de Voert, lagen tien woningen plus Huis Rampenbosch in zijn vroegste verschijning (gebouwd in 1507). Ten oosten daarvan vin den we acht boerderijen, waarvan twee bij de Sluis en zes aan de rand van en in het gebied waar later het vierkant van Het Hof zou worden uitgezet Dit zestal erven is door de aanleg van de buitenplaats verdwenen. Wanneer we de situatie van ruim een eeuw later bekijken, weergegeven op de kaart van Blaeu, zien we dat er ten zuidwesten van de Sluis, aan het eind van het verlengde Nesdijkje, naast de al bestaande twee erven nog vier huisjes staan, die op de kaart van Simon Meeuws ontbreken. Ook elders in West dorp blijken omstreeks 1660 boerderijtjes te zijn bijge bouwd of misschien wel verplaatst; hun aantal is gestegen van achttien naar twintig. De buurt is er door de aanleg van Het Hof dus zeker niet op achteruitgegaan. Overigens blijkt uit het vroege kaartmateriaal nog eens ten overvloede dat op deze plaats geen spoor is te vinden van een voorganger van Het Hof. Ook daarvoor geeft 'Blaeu' een aanwijzing, met de aanduiding van een ruïne aan de huidige Jan Willemlaan met het bij schrift, dat het hier ging om een, of liever gezegd hét 'Out Heerenhuijs'. <*A' [T Kcjffrritt Jog Fragment van de 'Kaart van Blaeu', uitgegeven 1662, met de ligging van Westdorp. Ten zuiden van Het Hof zijn duidelijk de vier nieuwe huizen bij de Sluis van Westdorp te zien (omcirkeld). 1 Roosloot 2 Hoopweg 3 Galchsloot 4 Dorpsbeek 5 Salomons Katteberg 6 Kijckers Duijn

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 10