Een sarcofaag op Zanegeest Van alle objecten die u in museum Het Ster- kenhuis kunt bewonderen, is de sarcofaag misschien wel de meest mysterieuze. Hij ligt in de tuin onder een afdakje - een stenen doodskist uit één stuk, ongeveer 1300 kilo zwaar en ruim twee meter lang. Hoe komt zo'n sarcofaag in Bergen en wat weten we over deze sarcofaag? 7 THEO DE GRAAFF De 'Bergense' sarcofaag werd in 1915 bij de opening van het museum in Het Sterkenhuis geschonken door Cornelis Schouten, veehouder te Zanegeest, die hem gebruikte als waterbak voor zijn vee. Op het hogergelegen Zanegeest vind je immers geen sloten. Jarenlang gingen de veld wachters Beeldman en Van der Kerk op gezette tijden het dorp rond om te kijken waar geschikte objecten voor handen waren voor het nieuw opgerichte museum Het Sterkenhuis en Marie van Reenen-Völter, de stichter van het museum en vrouw van de heer van Bergen, zal onge twijfeld in eigen persoon de nieuwe aanwinst zijn gaan keuren. In haar boek De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld schrijft ze dat er een Vikinghoofdman in moet heb ben gelegen. Na een verblijf bij museum Kranenburgh kwam de sarcofaag op 23 juni 2015 weer terug bij museum Het Sterkenhuis. Van links naar rechts: directeur van museum Het Sterkenhuis Nel Jongejans, Tini Wouda, Noortje Kramer, Loes Vader schrobt de sarcofaag, Vera de Jong, René Hoornstra. Foto Erna Faust. Verre steen Sarcofagen komen uit steengroeven. In Nederland vinden we steengroeven alleen in Zuid-Limburg. De mergel uit groeven in de buurt van Maastricht is te zacht voor een sarcofaag, maar bij Kerkrade bevindt zich een steengroeve waar de bekende sarcofaag van Simpelveld vandaan komt. Dit is de oudste sarcofaag van Nederland, gemaakt voor een dame uit de Romeinse tijd, aan de binnenkant fraai gebeeldhouwd. De sarcofaag van Simpelveld uit de Romeinse tijd. Foto collectie Rijksmuseum van Oudheden, Leiden. Voor het transport vanaf de steengroeven waren rivieren onmisbaar want zware objecten konden over langere af standen alleen via het water worden vervoerd. Het trans port gebeurde met platbodems of vlotten en er hoefde niet geroeid of geboomd te worden: het stromende water deed het zware werk. Op de plaats van bestemming aangekomen, een stapelplaats (d.w.z. een plaats waar handelsgoederen werden opgeslagen) als Dorestad, Tiel, Utrecht, Zwolle of Bremen, waar de handelaren hun thuis basis gehad zullen hebben, werd het hout van een vlot verkocht en werden de sarcofagen verder voorzien van decoraties. Steengroeven en rivieren waren dus zogezegd een twee-eenheid. Om het transport makkelijker te ma ken, werden de sarcofagen wel eerst in de groeven zo ver mogelijk uitgehold. Zo zijn in het Odenwald (D.) sarcofa gen gevonden die nog in bewerking waren. Bijgaand kaartje geeft een overzicht van de gebieden waar steengroeven gelegen waren of vandaag de dag nog steeds worden benut. Bontzandstenen sarcofagen werden over de Rijn naar ons land vervoerd. Langs het stroomgebied van de Maas werden al vanaf de vierde eeuw sarcofagen van kalksteen aan klanten geleverd, afkomstig uit groeven in de

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 9