Justinus van Nassau (1559-1631), maar tot een huwelijk is het nooit gekomen. Sonoy moest net als alle andere edelen in 1567 de eed van trouw aan de Spaanse koning afleggen, hetgeen hij wei gerde. In 1568 wordt hij door Alva's Raad van Beroerten veroordeeld, daarna vlucht hij naar Emmerik. Alva stuurt nog een arrestatieteam op hem af, echter zonder succes omdat Sonoy door zijn echtgenote, Maria van Malsen, op tijd gewaarschuwd wordt. Willem van Oranje doet al snel een beroep op Sonoy. In mei 1568 neemt Sonoy deel aan de slag bij Heiligerlee en vecht hij op de rede van Delfzijl als leider van 700 water geuzen met succes een zeeslag uit tegen de regeringsge trouwe vloot van Filips II. Tot 1572 blijft hij admiraal bij de watergeuzen. Hij reist onder andere in 1570 naar Dene marken en Zweden om een veilige haven voor de geuzen- vloot te zoeken. In 1572 wordt hij door Willem van Oranje benoemd tot gouverneur van het Noorderkwartier en zal dat tot 1588 blijven. Sonoy sterft in 1597. Hij ligt begraven in Pieterburen. De omstandigheden Over de omstandigheden tijdens de brand van de kerk in 1574 zijn we redelijk geïnformeerd omdat ze nauw sa menhangen met het beleg van Alkmaar dat begon op 21 augustus en eindigde op 8 oktober 1573. Nadat Sonoy de landerijen rond Alkmaar onder water had laten zetten, besloot Don Frederik - de bevelhebber van het 'Spaanse' leger - het beleg te staken. Zo Spaans was dat Spaanse leger trouwens niet: het bestond in augustus 1572 uit zo'n 20.000 'Nederlanders', 26.000 Duitsers, 4700 Italianen, 1500 Bourgondiërs en een harde kern van maar 4600 Spanjaarden. Onder Nederlanders werden toen de be woners van het huidige Nederland, België, Luxemburg en Frans Vlaanderen verstaan. Dat de Alkmaarders ontsnapten aan een treurig lot blijkt uit een brief die Alva tijdens het beleg van Alkmaar aan zijn zoon Don Frederik schreef: Als Alkmaar is veroverd, ben ik besloten om geen enkel schepsel in leven te laten en allen over de kling te jagen omdat niemand lering uit het voorbeeld van de Haarlemmers heeft getrokken, waar ik aan alle burgers genade heb geschonken... misschien komen de andere steden met een voorbeeld van wreedheid tot inkeer... (Gachard II, p. 402 nt.1) Tijdens het beleg had het leger van de koning vrij spel op het platteland rond Alkmaar en kon de kaalslag beginnen. De Spanjaarden hebben waarschijnlijk dankbaar gebruik gemaakt van de kerk in Bergen. Die zal toen nog in een goede staat geweest zijn, want in 1571 werd het orgel nog opgeknapt. In Bergen bestond de Spaanse bezetting uit tien Waalse vendels onder commando van de Zuid-Nederlandse edel man Capres. Normaliter bestond een vendel uit 175 man De Ruïne, in 1732 getekend door A. Zeeman. Afbeelding afkom stig uit: C. Bruin, Noordholland- sche Arcadia, 1732. Collectie Regionaal Archief Alkmaar (PR 1000932). 3

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 5