Van de redactie Van de redactie 1 Dirk Nolson Het raadsel van de 'verruïnering' 2 Theo de Graaff Een sarcofaag op Zanegeest 7 Joop Bekius Bergen aan Zee, een gebroken geschiedenis 11 Frans Leijen Vincent Weijand, vergeten dichter, 16 in de knop gebroken Simon de Smeth De familie Ivangh in Bergen 22 Bert van der Miesen 'Het rook hier altijd naar fixeer' 27 Dick van Berge, vakfotograaf, dorpsfotograaf en cineast in Bergen (1905 - 1972) Yvon Bos Eyssen Diny van den Akker-van Berge: 32 passie voor muziek Nel Jongejans Bergen Bezet en Bevrijd 34 Even rechtzetten 35 Colofon 36 Het is 75 jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog werd beëindigd. De helft van deze Kroniek is daarom gewijd aan deze oorlog, die zo fors heeft ingegrepen in het leven van veel Bergenaren. Joop Bekius beschrijft uitgebreid en overzichtelijk de afbraak van een flink deel van Bergen aan Zee, dat moest wijken voor de Atlantikwall, en de daaropvolgende wederopbouw na de oorlog. Frans Leijen behandelt het aangrijpende leven van Vincent Weijand, jong gestorven in deze oorlog. Hoe kan het toch verkeren in een mensenleven, denk je onwillekeurig bij het lezen. In dit artikel wordt ook aandacht geschonken aan het plaatsen van Stolpersteine, waarbij moet worden opgemerkt dat dit op het laatste moment enigszins anders is verlopen, veroorzaakt door de plotselinge coronacrisis. Bert van der Miesen schrijft een uitvoerig portret van Dick van Berge, dorpsfotograaf van Bergen voor, in en na de Tweede Wereldoorlog. Ook in dit artikel komt de oorlog weer prominent aan de bod. Aansluitend volgt een interview van Yvon Bos Eyssen met Diny van den Akker-van Berge, dochter van Dick van Berge en bekend pianist en componist. Tot slot, hoe kan het ook anders, is ook de expositie in Het Sterkenhuis deze zomer gewijd aan de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast hebben we nog drie andere artikelen voor u. De geschiedenis van de familie Ivangh, in de 18de eeuw bestuurders in Bergen, wordt uitgeplozen door afstam meling Simon de Smeth. Nu weten we tenminste ook wie Joost Ivangh was, naamgever van de Joost Ivanghlaan. Dirk Nolson doet nuchter en gedegen uit de doeken waarom de schuldvraag wie de kerk van Bergen na het beleg van Almaar in brand heeft gestoken, niet zo makkelijk kan worden beantwoord. En ikzelf heb de eer u mee te mogen nemen in een zoektocht naar de oorsprong van de sarcofaag van Het Sterkenhuis, helaas ook zonder duidelijk antwoord. De redactie wenst u weer veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie 1

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 3