Even rechtzetten.. 35 Arbeitseinsatz Door oorlogsinspanning van Duitsland ontstaat daar een groot tekort aan arbeidskrachten. Eerst worden Nederlan ders opgeroepen zich vrijwillig te melden voor werk in Duits land. Na april 1942 komt er arbeidsdienstplicht voor mannen van tussen 18 en 25 jaar, en later voor hogere leeftijden. Het Verzet Er vormen zich plaatselijke verzetsgroepen, in relatie met landelijke organisaties. Ook Bergen heeft verschillende verzetsgroepen met de volgende taken: informatie kust verdediging, hulp aan onderduikers, gewapend verzet voor aanslagen en verspreiding van illegale kranten. Kustverdediging en evacuatie Bergen en Bergen aan Zee liggen binnen een belangrijk deel van de Atlantikwall, namelijk binnen Stutzpunktgruppe Schoorl, een cluster van verdedigingswerken. Daarom moet de bevolking worden geëvacueerd. Dit is zeer goed georga niseerd (oproep, inkwartiering, meubeltransport enz.). Tus sen 1942 en 1945 worden in totaal 5600 inwoners uit Ber gen en Bergen aan Zee gedwongen geëvacueerd. Huizen staan leeg, worden vernield en soms gesloopt. Hongerwinter en hulp uit het buitenland In de winter van '44-'45 heerst er honger in West-Neder land. Er komt hulp uit het buitenland. In januari 1945 bren gen drie schepen 7700 ton voedsel uit Zweden. Bij De Wijs Broers in Bergen kan men Zweeds wittebrood kopen. Van 2 t/m 7 mei vinden er voedseldroppings plaats op het vlieg veld. Eindelijk de Bevrijding Duitsland capituleert op 4 mei 1945; de bekrachtiging volgt op 6 mei. Groot Feest! Maar het handhaven van de orde blijkt een probleem. Dat wordt de rol van de BS (Bin nenlandse Strijdkrachten). Op 8 mei komen de Canadezen. Overal wordt feest gevierd, en er zijn bijeenkomsten van dank en herdenking. Het grote dorpsfeest van Bergen is op 29, 30 en 31 augustus. Over dit alles is in Het Sterkenhuis een tentoonstelling sa mengesteld. Gezien de landelijke situatie door het corona virus is de opening van het museum voorlopig uitgesteld. De sluiting van Het Sterkenhuis is gepland op 31 oktober. Uiterst linksboven: bericht Algemeene Mobilisatie. Collectie museum Het Sterkenhuis. Uiterst links: Mobilisatie. Soldaten marcheren door de Karel de Grotelaan. Op de achtergrond de Ruïnekerk. Foto/Collectie J. Diesfeldt. Linksonder: Dick Smit luistert naar de verboden radio. Collectie museum Het Sterkenhuis. Linksboven: 5 mei 1945. Een groep leden van de Binnenlandse Strijd krachten (BS) poserend op het perron van het station. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Rechtsboven: Optocht ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest. Collectie museum Het Sterkenhuis. Wij kregen van Jan Vlodder en Hans Dekker onderstaande reactie op het artikel over Kees Bos in de Kroniek van november 2019. Beiden hebben met Loek Bosman de Slangenmuur herbouwd in 1970. Zij melden: "Hoewel de fundering gelukkig nog geheel aanwezig was, lagen de stenen op een grote hoop. Piet Timmermans heeft eerst met cur sisten van de Volkshogeschool deze stenen van specie schoongebikt. Om de muur te kunnen metselen hebben wij houten mallen gemaakt die de rondingen van de fundering volgden. Later, na een jaar of tien, viel er een boom op deze nieuwe muur. Het ontstane gat is toen door Kees Bos gerepareerd. Hij heeft ook de dakpannen op de muur gemetseld, terwijl je meestal alleen rolste nen (stenen op hun kant) op een slangenmuur ziet."

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 37