Bergen Bezet en Bevrijd bericht. Van Het Sterkenhuis algemeene mobilisatie Ctttouslas 1939 Nu Nederland herdenkt dat we 75 jaar geleden werden bevrijd van de Duitse bezetter, wil Het Sterkenhuis tonen wat deze vijfjarige oorlog voor Bergen betekende. Onderwerpen die in het hele land aan de orde komen, maar in elke stad en dorp een eigen impact hadden. Elke plaats heeft een eigen historie, zo ook Bergen. Dat laat deze tentoonstelling zien met voorwerpen en documenten, vanaf de mobilisatie in 1939 tot de bevrijding in 1945. 34 r uHfe-cfcsol vola" Borate inoWUttHodag, NEL JONGEJANS Jodenvervolging In Bergen wordt Jacob Hemelrijk als eerste getroffen door de anti-Joodse maatregelen. In september 1940 wordt hij als rector van het Murmellius Gymnasium in Alkmaar ontsla gen. In februari 1941 worden alle Joodse gemeenteraadsle den - waaronder ook Hemelrijk - ontslagen. Dokter van Gel der, huisarts, mag zijn praktijk niet meer uitoefenen. In april 1942 vertrekken 22 Joden naar Amsterdam. Daarna volgen ook 'gemengde' echtparen. In november 1942 worden alle Joden uit Bergen afgevoerd uit het bevolkingsregister. Acht tien van hen zijn in concentratiekampen vermoord. Enkele Duitse maatregelen - Iedere Nederlander van 15 jaar en ouder wordt verplicht een persoonsbewijs bij zich te dragen. - Voedsel op de bon; er komen distributiekaarten en Bergen krijgt een gaarkeuken. - Radiotoestellen en fietsen moeten worden ingeleverd. Mobilisatie en bezetting Op 29 augustus 1939 worden onze strijdkrachten gemobili seerd en ondergebracht in barakkenkampen, hotels, pensi ons en scholen. Dit verandert op 10 mei 1940, een dag van angst en verwarring. De Duitse invasie begint. Vliegveld Bergen wordt gebombardeerd. Langs de Grebbelinie wordt hevig gevochten en burgers uit Amersfoort moeten evacue ren naar Noord-Holland. Bergen ontvangt 4500 vluchtelin gen die worden ondergebracht bij particulieren en in pensions. Na de capitulatie van Nederland keren zij terug. Bergen krijgt als dank in mei 1941 'De Amersfoortse Bank'. Het vliegveld Het vliegveld is na 15 mei 1940 in handen van de Duitsers voor bewaking van de vliegroute langs de kust. Het wordt Vordering paarden on Politieke stromingen De Nationaal Socialistische itfen raadplege do In do «s. Beweging (NSB) is solidair tore KennL^cvft^cn" "°pen" met Hitler-Duitsland. Ber-1 wordl ullaonoodifld 9en heeft een 9root aantal bericht z00 leden. De Nederlandsche fiEVE,\RAARïTeiriW!^£ Unie streeft naar nationale saamhorigheid en werkt aanvankelijk samen met de Duitsers. Na de Duitse inval in Rusland wordt dit standpunt gewijzigd en in december 1941 wordt de Unie door de bezetter verboden. omringd door bunkers. De bezetter bouwt ook een aantal hangars, vermomd als boerderij. Gedurende de bezetting worden vanaf vliegveld Bergen negentig geal lieerde bommenwerpers neergehaald.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 36