Diny van den Akker-van Berge: passie voor muziek Elders in dit nummer (pag. 27) staat een artikel over fotograaf Dick van Berge, gebaseerd op gesprekken met zijn dochter Diny van den Akker-van Berge. Maar Diny zelf verdient ook een artikel. Wij kennen haar nu als componiste. Zij zette onder andere gedichten van Bergense dichters op muziek, die worden uitgevoerd door het Kranenburgh Vocaal Ensemble. 32 YVON BOS EYSSEN Diny van den Akker als koordirigent. Collectie Diny van den Akker. Diny van Berge (aan de piano) met haar vriendin Ans Kroon als de Tail Sisters. Collectie Diny van den Akker. In 1958 studeerde Diny af aan het conservatorium. Zij begeleidde in die tijd enkele balletgroepjes en ook het Bergens Dameskoor. In die tijd ontdekte Diny de vreugde van het zelf schrijven en arrangeren van muziekwerken. Als hoogtepunt uit die tijd noemt zij het lidmaatschap van een jury waarin zij met enkele andere Bergenaren - en met voorzitter Willem Duys - haar oordeel moest geven over Bergense amateurzangers. De opvoeringen vonden plaats in het toenmalige Openluchttheater, gesitueerd op de plek waar nu de skibaan is. Diny was meer dan dertig jaar pianiste van het bekende Bergense closeharmonykoor The Seasight Singers. Dit koor bood haar in 2001 een dirigentencursus aan, zodat zij, bij Diny van Berge bleek als jong meisje al muzikaal. Toen het gezin Van Berge tijdens de oorlog moest evacueren naar Zaandam - Diny is dan 6 jaar - kreeg zij daar pianoles van een neef. Na de oorlog gaf de violist de heer Hop, woonachtig aan de Hoflaan in Bergen, haar pianoles. Later kreeg zij les van Gees van Dijk aan de Oude Bergerweg. Altijd heeft Diny plezier gehad in de muzieklessen. Maar of zij doorgaat in de muziek, dat is nog niet meteen duidelijk. Zij houdt ook van ballet en kinderboekenschrijfster worden lijkt haar óók leuk! Balletdanseres valt af - daarvoor is zij te lang. Als zij 18 jaar is, kiest zij toch voor een opleiding in de muziek. Zij slaagt voor het toelatingsexamen voor het Amsterdamse Conserva torium. Karel Hilsum wordt haar pianoleraar. Al voor haar opleiding - in de jaren 50 - trad ze op voor publiek. Elk jaar werd er voor Bergense 'ouden-van dagen' een busreis georganiseerd waarvan Diny's vader, Dick van Berge, een film maakte. Deze film werd dan later vertoond in De Rustende Jager en na die film werd een revue opge voerd door Bergense amateurs. Dick van Berge schreef de sketches en Diny zorgde met haar vriendin Ans Kroon voor de muziek. Samen vormden zij het zangduo De Tail Sisters, genoemd naar hun paardenstaarten. Ook elders verzorg den zij optredens, waaraan Diny veel leuke herinneringen bewaart.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 34