29 DICK VAN BERGE, VAKFOTOGRAAF, DORPSFOTOGRAAF EN CINEAST Vanuit de bovenverdieping van zijn winkel (Breelaan 13 keek uit op het station) maakte Van Berge in de eerste jaren van de oorlog een foto van een Duits vliegtuigwrak. De foto zorgde voor angstige momenten, herinnert zijn dochter zich: "Vader maakte eens een foto van een passerende auto met een stukgeschoten Duits vliegtuig erop." (Tegenover de fotohandel werden de vliegtuigwrakken op treinwagons ge laden, BvdM). "Een Duitser zag dat en hij ging onmiddellijk naar de zaak. Mijn moeder had de camera inmiddels al snel weggemoffeld in een kast. De Duitser vond goddank niets, maar zei dreigend dat hij terug zou komen. Vader heeft het filmrolletje later vernietigd." In zijn boek Fotografie in bezettingstijd merkt René Kok op dat het niet duidelijk is hoe groot het gevaar was van het fotograferen van dit soort ongewenste zaken. In ieder geval waren de Duitsers erop uit angst aan te jagen. In de eerste jaren van de oorlog kon Van Berge zijn werk gewoon voortzetten. Vakfotografen vielen, in tegenstelling tot persfotografen, namelijk onder het departement van Handel en hoefden geen lid te worden van de Kultuurka mer. Een eigen fototoestel was nog niet algemeen, men ging dus voor trouwfoto's, pasfoto's en portretten naar de fotograaf. Het leven ging, zo goed en zo kwaad als moge lijk, gewoon door: veel mensen wilden 'gekiekt' worden. De toekomst was immers onzeker en misschien moest je wel in Duitsland werken. En uiteraard kwamen er Duitsers die zich lieten portretteren voor hun geliefden of die hun filmrolletjes wilden laten ontwikkelen. Eén op de tien Duitse soldaten had een fototoestel en de Duitse legerleiding schreef soms fotowedstrijden uit met het doel propaganda te maken voor het thuisfront. Evacuatie In 1942 werd Bergen aan Zee onderdeel van de Atlantikwall en moest het ontruimd worden. Huizen, pensions en hotels werden gesloopt en de inwoners geëvacueerd. Ook Bergen lag in deze verdedigingslinie en begin 1943 vond de eerste evacuatie plaats. Alleen de inwoners die nodig waren voor het goed functioneren van het dorp mochten blijven. De familie Van Berge behoorde tot de bewoners die in de eer ste maanden van 1943 opdracht kregen te vertrekken: het huis en de winkel werden ontruimd; stoelen, tafels, fotoma teriaal, alles ging mee. "Wij gingen naar Zaandam, naar een origineel Zaans huisje van een tante van mijn moeder. Mijn vader heeft daar nog foto's gemaakt, van de totale leegte van de straten na het '8-uur-binnen'-gebod en van de fami lie. Vader werkte in een blikfabriek, maar in de slaapkamer had hij een schuilplaats gemaakt onder het bed, want hij kon natuurlijk opgepakt worden. Een enkele keer gingen we terug naar Bergen om naar ons huis te kijken. Er werd niet streng gecontroleerd op wie het dorp in- of uitging, je kon Bergen gemakkelijk binnenkomen. In augustus '45 keerden wij weer terug. Ons huis was op één gebroken etalageruit na geheel intact. Ik kan mij niet herinneren dat hij later veel over de oorlog sprak, over de schaarste aan materiaal of hoe het met de winkel moest. Waarschijnlijk wilde mijn vader mij als kind beschermen." Van Dick van Berge zijn enkele foto's van zijn verhuizing en die van zijn buurman De Lang van hotel Spoorzicht bewaard gebleven. Op de foto hier afgebeeld, wordt het hotel (nu café-restaurant Wonders) ontruimd. Vanaf de overkant van de Breelaan, schuin tegenover Spoorzicht en zijn fotowinkel, heeft hij de foto waarschijnlijk snel uit de hand genomen. Op het oog een vredig tafereel, deze sobere foto: een verhuizer aan het werk, spelende kinderen en twee Duitse soldaten op de fiets. De fietsende Duitser kijkt waarschijnlijk naar Van Berge die met zijn camera bezig is, de achterop zittende Duitser werpt een blik op de kasten en stoelen. Een eenvoudig beeld van een ingrijpende gebeurtenis. Cineast 'Kinohandel' was een term die Van Berge in zijn adverten ties gebruikte: Foto- en Kinohandel De Jong. Hij verkocht filmapparatuur, maakte films van trouwpartijen en feestjes, Ook familie De Lang van hotel Spoorzicht moest verhuizen. Etalage van de winkel omstreeks 1936.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 31