'Het rook hier altijd naar fixeer'* Dick van Berge, vakfotograaf, dorpsfotograaf en cineast in Bergen (1905 - 1972) BERT VAN DER MIESEN Het bladeren in fotoboeken en het bekijken van oude foto's stemt soms weemoedig. Het confron teert je met een harde werkelijkheid: alles veran dert, alles gaat voorbij. De wereld van deze foto's bestaat niet meer. Toch kun je ook enthousiast en ontroerd raken bij het zien van oude foto's. Je bekijkt een foto en valt in een wereld van 50 of 70 jaar geleden, een wereld zoals wij die niet meer kennen met mannen en vrouwen die toen leefden. Een goed fotograaf vertelt ons met zijn foto's een verhaal - een verhaal dat vragen oproept door de compositie, het licht, het standpunt en het mo ment. Zo'n goede fotograaf was Dick van Berge. Ik sprak over deze Bergense fotograaf met zijn dochter, Diny van den Akker-van Berge (1937). Fotograaf Dick van Berge maakte mooie portretten, ging erop uit om natuurfoto's te maken en legde gebeurtenissen in Bergen vast. Sommige foto's uit de Tweede Wereldoorlog zijn in de Bergense Kroniek gepubliceerd; wie kent niet de foto's van Duitsers in het dorp, de foto's van de bevrijding in 1945? Ze hebben aan kracht nog niets verloren. Ook zijn vele films - de oudste dateert uit 1937 - laten een Bergen zien dat niet meer bestaat. Autodidact Dick (Dirk) van Berge werd op 4 juni 1905 in Schagen geboren als zoon van spoorwegman Klaas van Berge en Dieuwertje de Haas. Behalve Dick telde het gezin twee dochters: Jannetje en Gé. Van Berge volgde de handels avondschool en werd boekhouder. Al vroeg was hij geïn teresseerd in alles wat met fotografie te maken had. Foto graferen was een dure hobby, maar waarschijnlijk werd hij gestimuleerd en geholpen door zijn elf jaar oudere zwager Paulus Pieter ('Pau') de Jong (getrouwd met zijn zuster Jan netje), die een fotohandel had in Zaandam. Toen het eind jaren 20, begin jaren 30 van de vorige eeuw slechter ging met de economie en er sprake was van een economische crisis, werd Van Berge werkloos en moest hij ander werk zoeken. Hij was inmiddels (in 1930) getrouwd met Alida Taanman. Pau de Jong raadde hem aan een foto- handel te beginnen en was bereid hem geld te lenen. Een vestigingswet voor fotografen met daarin eisen aan vakbe- Diny van den Akker-van Berge. Een klassieke foto van een fotograaf. Dick van Berge in actie met een Leica III uit 1935 met een Leitz Viooh externe zoeker. De foto is om streeks 1953 gemaakt. kwaamheid was er in die tijd nog niet en er bestond ook geen fotovakschool; voor cursussen moest je naar Duitsland. Dick van Berge wist veel van fotografie en de fijne kneepjes van het vak zal hij van zijn zwager hebben opgestoken. Hij besloot Pau's advies op te volgen en werd zijn filiaalhouder in Bergen. Een deel van de inventaris van De Jongs zaak uit Zaandam kon hij overnemen en Bergen was voor Van Berge geen onbekend terrein; zijn zuster Gé (Prins) woonde er al enige tijd. Fotograaf in Bergen In 1930 begon Van Berge zijn fotozaak P.P. de Jong's Foto- handel in de Jan Oldenburglaan op nr. 5, de plek waar zich nu een winkel met mode en woonaccessoires bevindt. Dat adres was niet toevallig gekozen. Er waren al eerder fotogra fen gevestigd, namelijk Adriaan Schoen (1885-1960) en Bote Spandaw (1899-1980). In 1924 had Spandaw de winkel van Schoen overgenomen. Spandaw verhuisde in 1930 naar de 27

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 29