am at Ti - p, n 11111 F TTWHTTTErrrmTn^ JX i<WQ r trmiHTfF liFNTLF7T?FTTTF^UEEI Met dank aan Maria Smook, Frits David Zeiler en de werkgroep 75 jaar bevrijding Bergen aan Zee 15 BERGEN AAN ZEE, EEN GEBROKEN GESCHIEDENIS moeten ze gearmd over het schoongemaakte stuk lopen. Dat veroorzaakt diverse slachtof fers. Eind augustus 1945 is dat werk gedaan en wordt Bergen aan Zee weer vrijgegeven. Langzamerhand keren er weer bewoners te rug: eind 1945 waren dat er 54, eind 1947 196 en eind 1948 woonden er 214 personen. De gemeente en de voorlopige gemeente raad buigen zich over de wederopbouwplan- nen. Een remmende factor daarbij vormt de omvang van de eigendommen van de familie Van Reenen. Het is in Nederland uniek dat alle wegen in een dorp in particuliere handen zijn. Daarvoor kent de landelijke regeling tot ver goeding van oorlogsschade geen voorziening. En uiteraard is er het nodige getouwtrek over de hoogte van de schadevergoedingen. In 1946 stemt de gemeenteraad in met het (Rijks)Wederopbouwplan voor Bergen aan Zee van de architect Wieger Bruin. Het zal gedeeltelijk worden uitgevoerd, ook al omdat Rijkswaterstaat tot grote verontwaardiging van heel Bergen aangeeft dat er na villa De Ho rizon geen enkel ander gebouw meer op de zeereep mag worden gebouwd. Het zal echter nog geruime tijd duren voordat de echte we deropbouw van start zal gaan. In de eerste plannen van Bruin wordt zelfs de hele Boulevard uit het dorpsbeeld geschrapt, die zou niet passen in het landelijk karakter van het dorpje. Gelukkig weet de groep van meedenkende bewoners dat te keren, al wordt het stratenplan wel behoorlijk veran derd ten opzichte van voor de oorlog. Al dan niet met behulp van her en der rond slingerende resten van gesloopte gebouwen worden steeds meer gespaarde gebouwen weer bewoonbaar gemaakt. De Duitsers hebben in de loop van de oorlog alles uit het dorp geroofd, tot wegverharding en nutsbekabeling aan toe. Het strand staat vol met houten palen - Rommelasper- ges, vernoemd naar de Duitse generaal - die een landing uit zee moesten verhinderen. Stuk voor stuk worden ze er met een oude legertruck uitgetrokken. In 1946 worden de eerste bunkers aan de boulevard gesloopt, veel andere worden pas later echt weggehaald. Op 3 juni 1946 heropent het hotel Nassau-Bergen zijn tijdelijke locatie in de gespaard gebleven villa De Dennen. Definitieve nieuwbouw vindt plaats op een nieuwe plaats onder architectuur van oud-directeur gemeentewerken Jan Roggeveen en Bert Hooning en is in 1953 gereed. Op de oorspronkelijke locatie moet een centrum voor dagrecre atie (Bruin noemt het een casino) komen. Overzicht van in de oorlog gesloopte gebouwen. Alle grijs gearceerde panden zijn verdwenen. Collectie Mees Schotten. Als op diezelfde 3 juni 1946 ook de tram weer van Alkmaar naar Bergen aan Zee gaat rijden, is dat een belangrijk te ken dat de oorlog echt voorbij is en dat de wederopbouw is begonnen. Het wordt alleen nooit meer zoals het was of had kunnen zijn. Belangrijkste bronnen: - Regionaal Archief Alkmaar. - Bert Buizer en Frits David Zeiler. Een verjaardag aan zee. Bergen aan Zee 1906-2006. Schoorl, Pirola, 2006. - Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906. Red. H. Jellema. Schoorl, Pirola, 1981. - P Harff en D. Harff. Bergen (NH) 1940 - 1945. Bennekom, P.E. Harff, 2016

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 17