14 BERGENSE KRONIEK, JUNI 2020 De sloop begint De eerste oorlogsjaren lijken dus het toeristisch leven in Bergen aan Zee nog toe te staan. Maar na de Duitse inval in Rusland maken de Duitsers echt werk van de kustver dediging. Dat gaat gepaard met het vorderen van nogal wat villa's, hotels en pensions. Sommige daarvan worden gebruikt om soldaten in onder te brengen, andere mogen domweg niet meer gebruikt worden en blijven leegstaan. Op 24 april 1942 komt het bevel dat hotel Nassau-Bergen binnen tweemaal 24 uur moet worden ontruimd. Steeds meer gezinnen worden geëvacueerd. Woonden er op 20 mei 1942 nog 35 gezinnen - 110 mensen - in Bergen aan Zee, op 4 maart 1943 waren er nog maar elf gezinnen over. In 1944 mogen alleen nog de Bergen aan Zeeërs Schotten en Tamis (al lang geëvacueerd) aan zee komen om aangespoelde zeemijnen af te voeren. Met de ontruiming van het dorp en de door de Duitsers gevoelde noodzaak tot versterking van de kustverdedi ging wordt het dorpsbeeld steeds verder aangetast. Op 7 november 1942 vindt de eerste daadwerkelijke sloop plaats. De theekoepel van de dames Sterken moet wijken voor het radarapparaat Wassermann. De sloop van hotel Nassau-Bergen en de pensions Wilhelmina en Aurora wordt - gelijk met die van het postkantoor - voor f 62.547,- op 3 juli 1943 aanbesteed. Het werk moet eind augustus van dat jaar gereed zijn. Ulysses van de familie Van Reenen en Driekoningen van de familie Six moeten er op 8 augustus 1943 aan ge loven en op 9 oktober volgt de opdracht tot sloop van nog veertig panden. De sloop begint snel daarna op 18 oktober; Bergen aan Zee wordt voorgoed beroofd van zijn oude distinctie. Bijna de helft van de gebouwen die Bergen aan Zee toen kende - 46 van de 104 - worden gesloopt. Het Vredeskerkje mag de hele oorlog blijven staan, maar raakt op 29 maart 1943 zijn klokje als 'kanon- nenvoer' kwijt. Gelukkig wordt het na de oorlog onbe schadigd teruggevonden. i Een van de vele bunkers waarvoor de huizen moesten wijken. Foto collectie Leo Rotthier. De radarmast Wassermann, vanuit zee door de Engelsen gefotogra feerd. De palen op het strand ('Rommelasperges') moeten een lan ding uit zee voorkomen. Foto collectie Gerard Meyer. De Atlantikwall Om invallen van westelijke zijde te voorkomen besluiten de Duitsers in 1941 tot het aanleggen van een sterke kustverdediging, de Neue Westwall. Later wordt die omge doopt in de Atlantikwall. In Bergen aan Zee kwamen voor de gesloopte hotels en villa's drie bunkercomplexen terug. Het grootste lag ten noorden van het dorp. Ter hoogte van villa Horizon aan de Boulevard lag de tweede stelling en ten zuiden van het dorp richting Egmond de derde. Op het duin waar nu (nieuw) Nassau-Bergen staat, stond de radarpost Wasser mann, een reusachtige mast met de codenaam Max. Erom heen lagen mitrailleurnesten en gebouwen ten behoeve van de verzorging van de manschappen. Op de toren van Bio-Vacantieoord kwam een stoorzender voor geallieerde vliegers. Eerst in een houten opbouw, maar nadat die in brand was gevlogen - doordat straalka cheltjes van de kleumende soldaten te dicht bij strobalen stonden - kwam er een stenen kop op de toren. Deze Klapperstorch bleef tot het eind van de oorlog in gebruik. Bevrijding en wederopbouw Wanneer na de bevrijding in mei 1945 de eerste bewoners weer in Bergen aan Zee terugkomen, treffen zij een ver nield dorp aan. Niet alleen door de sloop van talloze ge bouwen, maar ook door de onttakeling van de resterende bebouwing maakt de badplaats een desolate indruk. Uit het archief van de BEM: 27 mei 1945: Haasbroek (adminis trateur van de BEM, red.) voor 't eerst aan Zee geweest. Be vonden dat alle overgebleven gebouwen ruïnes waren. Alleen het Parnassiapark was intact gebleven, doch het Museum was geheel uitgebroken, geen glas en geen beest meer te vinden. De talloze mijnen worden door Duitse krijgsgevangenen geruimd. Om te zien of ze dat goed gedaan hebben,

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 16