12 BERGENSE KRONIEK, JUNI 2020 hun schoonzoon baron Taets van Amerongen lieten zich daarbij nadrukkelijk gelden. Het is mooi om te zien dat op een kaart van Springer uit 1907 al de contouren van het huidige Bergen aan Zee met het Parnassiapark en het Engelse Veld zichtbaar zijn. Van meet af aan ging men uit van de ontwikkeling tot een volwaardig dorp. Marie van Reenen zag het in 1918 gestichte Vredeskerkje als het hart daarvan, op een terpje gebouwd en omringd door een dichte bebou wing, inclusief school, postkantoor en politiebureau. De bouw komt op gang Na de openstelling van de Zeeweg op 22 maart 1906 ging het snel met Bergen aan Zee. De Baarnse hote lier C.F. Zeiler wil, als zoon van een dan al vermaarde hotelier, zelf een hotel stichten en benadert Jacob van Reenen. Dat hotel wordt hotel-restaurant Nassau-Bergen. Het kwam, onder architectuur van Berlage, in een aantal fases tot stand. Eerst een restaurant met een enkele ho telkamer, daarna kwamen er steeds meer kamers bij. Het werd een gebouw van grote allure. Andere hotels en pensions volgden en ook particuliere (tweede) huizen werden alom gebouwd, zij het dat het niet het dichtbebouwde dorp werd dat Marie van Ree nen voor ogen had gestaan. Het doortrekken van de tramlijn naar zee in 1909 gaf aan die bouw een enorme impuls, net als de bouw van Het Zeehuis, als vakantieko lonie van het Burgerweeshuis te Amsterdam, in 1908. Het boek Een verjaardag aan Zee van Bert Buizer en Frits David Zeiler, uitgebracht bij het honderdjarig bestaan van Bergen aan Zee, toont een fraai palet aan foto's van met zorg gebouwde villa's en andere gebouwen. In 1918 waren er al meer dan vijftig gebouwen gerealiseerd. Alle huizen kregen klinkende namen. Soms die van de eige naar, soms welluidend als Zeedroom of Sandy Corner. Onder de eigenaren waren veel industriëlen uit de Zaan streek, zoals de familie Verkade en de familie Honig. De laatste liet op het eind van de Boulevard 't Hooge Duin bouwen, een villa die ook nu nog modern zou aandoen. De villa is helaas ten prooi gevallen aan de Atlantikwall. Ook kunstenaars als Gorter, Graadt van Roggen en Pier Pander wisten Bergen aan Zee te vinden. Daarnaast kwamen vooraanstaande families als Six, Patijn en Dutilh naar Bergen aan Zee. De koninklijke familie niet, ondanks het geboortecadeau voor Prinses Juliana, het Julianaduin - het werd niet benut om daar een villa te bouwen. Bijzonder is het huis De Zeedroom van de Rotterdamse advocatenfamilie Van Peski. Een jugendstil-achtig ge bouw dat niet ieders waardering kon wegdragen. C.F. Zeiler noemde het steevast 'de Oceaan-nachtmerrie', maar National Geografic wijdde er in 1927 een artikel aan: The Sea Dream Cottage. De dichter Gorter heeft hier mogen wonen, tot grote jaloezie van A. Roland Holst. De Boulevard in noordelijke richting. Foto collectie Mees Schotten. De warme bakker Roos in De Spoorklok had in de win kelruimte wandschilderingen van Het Oude Hof, in de Eerste Wereldoorlog gemaakt door Belgische vluchtelin gen. Deze zijn al in 1930 aan de moderniseringsdrift van de eigenaar ten onder gegaan. De hele Pier Panderstraat was een juweeltje van bouw kunst. Helaas is die straat in zijn geheel aan de sloopdrift ten prooi gevallen. 1938 - donkere wolken Al in het begin van de jaren dertig zijn de internationale ontwikkelingen ook in Bergen aan Zee voelbaar. De Duit se gasten beginnen weg te blijven! 1938 is het laatste 'gewone' jaar voor Bergen aan Zee. Op het eind van de zomer van 1939, bij de grote mobilisatie, worden pensions en hotels gevorderd voor het onderbren gen van soldaten. Het zijn er meer dan duizend. In hotel Nassau-Bergen wordt een kantine voor hen ingericht. De bouw van een barakkenkamp op het Engelse Veld wordt ter hand genomen. Na de opening daarvan, op 1 decem ber 1939, worden de hotels weer vrijgegeven voor hun oorspronkelijke bestemming. Het barakkenkamp wordt vernoemd naar baron Taets van Amerongen, directeur van Een drukte van belang bij hotel Nassau-Bergen in de jaren twintig. Foto collectie Mees Schotten.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 14