Bergen aan Zee, een gebroken geschiedenis Nu, 75 jaar na de bevrijding, alom wordt stilge staan bij het einde van de verwoestende Twee de Wereldoorlog, is het goed de blik ook te richten op Bergen aan Zee. Voor deze bad plaats betekende de Duitse bezetting een haast onherstelbare breuk in haar ontwikkeling. 11 JOOP BEKIUS Een badplaats voor de betere kringen Handelsgeest, acuut gebrek aan geld en een goed gevoel voor de tijdgeest waren aan het begin van de twintigste eeuw belangrijke factoren die Jacob en Marie van Reenen- Völter ertoe zetten de exploitatie van hun grootgrondbezit op een andere leest te schoeien. Voor de uitkoop van zijn mede-erfgenamen moest Jacob van Reenen grote sommen geld fourneren. Oorspronkelijk werd gedacht aan het ont wikkelen van een land- en tuinbouwkolonie aan de duinvoet, vlak bij zee. Maar het opkomend toerisme en de pas ont dekte heilzame werking van zeebaden leken een gat in de markt. Uit het niets werd Bergen aan Zee gesticht, met hulp van ruimtelijke visionairen als de landelijk vermaarde architec ten Berlage en Springer. Het moest niet zomaar een bad plaats worden, maar uitdrukkelijk het verblijf voor de beter gesitueerden. Uiteraard was de nauwe binding van de familie Van Reenen met het Nederlandse patriciaat daarbij een groot voordeel. Nog steeds zijn bekende Nederlandse familienamen aan huizen in Bergen aan Zee verbonden. Na de aanleg van de Zeeweg kon de ontwikkeling van de badplaats beginnen Prins Maurits was het eerste gebouw. Het was eerst be doeld als boerenherbergje voor de landbouwkolonie, maar al tijdens de bouw werd dat idee verlaten en kreeg het een volwaardige horecabestemming. In datzelfde jaar 1906 werd begonnen met de bouw van villa Ulysses, op het hoge duin waar na de oorlog het nieuwe Nassau-Bergen is gebouwd. Bouwmaterialen maakten de Van Reenens zelf, in een klein kalkzandsteen- fabriekje bij De Franschman. Per lorrie werden de stenen naar zee gebracht, vaak met duinzand als retourvracht. Voor de dorpsontwikkeling zijn door Springer en Berlage plannen getekend, maar ook de familie Van Reenen en Pier Panderstraat in zomerse sferen. Foto collectie Huug Bergsma.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 13