Jan Piet Blauw herinnert zich: "Mijn vrouw kende Bergen vanwege haar schoolreis jes naar Duinvermaak en ikzelf fietste vroeger vaak vanuit Hoorn naar het strand en de bossen hier." dan zelf in een huisje in de achtertuin wonen. Daar komt Cor trouwens net aan, met zijn bakkerskar. Hij bezorgt in heel Bergen brood. Veel mensen kennen hem ook als zanger. En hij treedt ook af en toe op als de goochelaar Professor Remidol in de zaal van De Rustende Jager. De Amsterdamse familie Santcroos is zo verliefd op Bergen dat ze er een tweede huis hebben. Elke zomer komen ze nu met Bello naar Bergen. Anderen reizen meteen door naar Bergen aan Zee. Zij komen voor een 'zonnebad' of een frisse duik in de Noordzee. Er komen daar ook groepen kinderen van arme gezinnen uit Amsterdam. Zij logeren in Het Zeehuis, dat speciaal voor hen is gebouwd. De 'bleekneusjes', worden ze in Bergen aan Zee genoemd. Ze komen om hier op te knappen in de gezonde zeelucht. Ook krijgen ze flink te eten. Bij 6 Links Freddy Elion, geschilderd door Leo Gestel. Rechts Vincent Weijand, geschilderd door zijn vader Jaap Weijand. aankomst worden ze gewogen en als ze naar huis gaan opnieuw. Ze moeten kilo's aankomen in die tijd: "Bordje nog niet leeg? Niet van tafel!" Kunstenaars Er zijn ook mensen die Bergen bezoeken omdat er zoveel kunstenaars wonen. In zijn atelier aan de Sint Antoniusstraat werkt de schilder Leo Gestel bijvoorbeeld. Regelmatig komt het echtpaar Samuel Schwarz en Else Berg uit Amsterdam bij hem op bezoek. Samuel - "zeg maar Mommie" - en Else zijn beiden ook kunstenaar. Zij houden erg van Bergense kunst. Leo Gestel heeft net een prachtig portret van Freddy Elion geschilderd. Freddy is de oudste dochter van Ruben en Rosalie Elion. Die hebben in Amsterdam een antiekzaak en hier, aan de Kogendijk, groente- en fruitkassen. Ze wonen aan de Loudelsweg. Freddy kan in Bergen naar school. Aan de Rondelaan staat immers het deftige gebouw van de Berger Schoolvereeniging. Maar zij wilde naar het Murmellius Gymnasium in Alkmaar. Dat is de school van rector, oftewel directeur, Jacob Hemelrijk. Die woont aan de Eeuwigelaan. Naast rector is hij ook wethouder van Bergen. Een wethouder helpt de burgemeester met

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 6