Hoofdstuk 1 Bergen in vredestijd Het station van Bergen. Het treintje Beiio gaat door naar Bergen aan Zee. Tussen de bomen het Oranje-Hotei. Spoorrails, station en Oranje-Hotei zijn er nu aiiang niet meer. Aiieen nog het Piein. fitatidn te H ERG EN (S, H.) Zomer in het dorp Het is stil op het stationnetje van Bergen. De zon schijnt en de mussen op het dak van het stationsgebouw tjilpen tevreden. Maar als je goed luistert, hoor je in de verte Bello al aankomen. Bello is de stoomlocomotief. Hijgend en puffend is hij uit Alkmaar vertrokken. Hij trekt de wagons. In de wagons zitten Bergenaren, maar de meeste passagiers zijn toeristen. Nieuwsgierig hangen ze uit de raampjes, terwijl Bello met knarsende remmen tot stilstand komt. David de Groot staat al klaar met zijn ijscokar. Hij wrijft zich in zijn handen: fijn, nieuwe klanten! "Ijsjes, één cent!", oefent hij alvast. In de zomer is hij de ijscoman van Bergen. Gert Jan Luding herinnert zich: "Ais kind ging ik vaak met mijn ouders naar de speeituin bij Duinvermaak. Steeds hoopte ik dat meneer De Groot er zou zijn met zijn ijscokar. Hij had zuik iekker schepijs! Meneer De Groot was iief voor kinderen. Het ieek wei of het boiietje ijs voor kinderen net iets groter was." Maar in de winter, als er een dikke laag ijs ligt op de vijvers van Het Oude Hof, verkoopt hij warme chocolademelk aan de schaatsers. Maar van de verkoop van ijsjes en chocolademelk alleen kun je niet leven. Daarom koopt hij tussendoor ook versleten kleren en oud ijzer op. Deze 'lompen' en het ijzer worden gerecycled, zoals dat tegenwoordig heet. Pension, hotel of bij mensen thuis Het boerendorpje Bergen verandert elke zomer weer in een gezellige toeristenplaats. De meeste toeristen komen voor de rust, de duinen en het strand. Simon en Heintje Trijtel hebben hun pension De Reigershoek aan de Breelaan alweer op orde. De gasten verwachten dat het bij hen schoon en netjes is natuurlijk! Er staan meer pensions aan de Breelaan, zoals De Haemstede. Andere gasten kiezen voor hotel Hertenkamp met uitzicht op de herten, pauwen en eenden. Of voor het Oranje-Hotel vlak bij het station waar Bello aankomt. Of ze logeren bij Bergenaren thuis. Cor en Henny Sijpheer bijvoorbeeld verhuren 's zomers hun huis aan de Notweg. De familie Sijpheer gaat 4

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 4