Hoofdstuk 13 Bergen bevrijd Het verzet had in het laatste oorlogsjaar in het geheim Binnenlandse Strijdkrachten opgericht. Dit affiche hingen ze overal op na de bevrijding als groet aan de bevrijders. De oorlog is voorbij Er woonden nog maar weinig Bergenaren in ons dorp toen de bevrijding kwam. Twee keer - in 1943 en in 1944 - moesten veel inwoners hun huis verlaten. Dat was om de kust beter te kunnen verdedigen. Maar op 6 juni 1944 landden de geallieerden in Normandië. Dat noemen we D-Day, decision-day. Decision is Engels voor 'beslissing'. Rusland rukte Eddy Hopman herinnert zich: "Toen kwamen de Canadezen. Samen met de Binnenlandse Strijdkrachten tekenden ze de over gave van de Duitsers. Daarna trokken ze op hun pantserwagens naar het terrein van het Oude Hof, waar ze hun tenten opzetten. Het werd een massa le zegetocht. Zelf liep ik achter de gevechtswagens, die beladen waren met juichende Bergenaren." vanaf de andere kant, het oosten, op. Toen zij Berlijn bereikten, de hoofdstad van Hitlers rijk, was het eindelijk zover. De Duitse troepen gaven zich over. De oorlog was voorbij. Bergen wachtte in spanning af. Wanneer zouden ze bij ons komen, de bevrijders? Terug naar Duitsland Canadese militairen namen de Duitse soldaten gevangen. Die Duitse soldaten waren nu krijgsgevangenen geworden. Dat betekent dat ze in de 'krijg', de oorlog, gevangen genomen waren. Ze moesten hun wapens inleveren. Daarna mochten de meeste krijgsgevangenen terug naar Duitsland. Ze liepen, fietsten en reden met karren heel Noord-Holland door en de Afsluitdijk over op weg naar de Duitse grens. De oorlog was voorbij. De bevrijders zetten dit bord neer om de Duitse troepen te wijzen hoe ze naar Duitsland terug moesten lopen. Kom vanavond met verhalen De dichter Leo Vroman schreef na de bevrijding het gedicht Vrede. Het werd een beroemd gedicht, met als beginregel 'Kom vanavond met verhalen'. Vroman was zelf Joods, maar ontsnapte in 1940 aan de Duitsers. Vanuit Scheveningen vluchtte hij met een zeilboot naar Engeland. Uit het gedicht Vrede van Leo Vroman: Kom vanavond met verhalen Hoe de oorlog is verdwenen, En herhaal ze honderd malen: Alle malen zal ik wenen. 40

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 40