De familie Schwarz Ook Samuel Schwarz en Else Berg konden niet meer naar Bergen komen. Zij werden vanaf hun adres in Amsterdam naar Westerbork gebracht. Op 19 november 1942 kwam voor hen het einde in Auschwitz. De familie Trijtel Vader Simon en moeder Heintje Trijtel moesten op Duits bevel van Bergen naar Amsterdam. Van daaruit gingen ze naar Westerbork. Ze zaten in de trein die op 2 juli 1943 in Sobibor aankwam. Daar werden ze meteen om het leven gebracht. Dochter Sonja en zoon Abraham Trijtel waren al eerder naar Amsterdam verhuisd. Ze waren al oud genoeg om de deur uit te gaan. Broer en zus doken in november 1942 allebei onder en overleefden de oorlog. De dichter Vincent Weijand Vincent Weijand kon met zijn vader, broers en zus tot begin 1943 in Bergen blijven wonen. Zij stonden immers niet op de lijst van Joodse Bergenaren. Vincent ging, zoals al verteld werd, in Heiloo wonen. De rest van het gezin vertrok naar Groningen. Vincent maakte een paar maanden later het Murmellius Gymnasium af en ging naar Amsterdam. Later ging hij naar Landgoed De Esch in Overijssel. Daar was het tenminste rustig. Hij hoopte er mooie gedichten te kunnen schrijven. Maar toen werd hij opgepakt. De Duitsers kwamen er al gauw achter dat zijn overleden moeder Joods was geweest. Daarom moest hij naar Westerbork. Daar zal hij ook de familie van Anne Frank hebben leren kennen, want ze zaten in dezelfde barak. Hij vertrok met de allerlaatste trein op 13 september 1944 uit Westerbork naar Kamp Bergen-Belsen en drie maanden later naar Kamp Buchenwald. Dat Vincent in Kamp Buchenwald zat is heel toevallig aan het licht gekomen. Rector Hemelrijk zat nog in Buchenwald gevangen toen het kamp bevrijd werd. Zijn bevrijders vroegen aan hem om te helpen de kampadministratie uit te pluizen. En toen zag hij ineens de kaart met daarop de naam van zijn oud-leerling Vincent Weijand... Op de kaart stond dat Vincent daar op 21 februari 1945 was gestorven. Vincent was toen 23 jaar oud. De trein van 3 september 1944 Op 1 augustus 1944 schreef Anne nog in haar dagboek. Dat was voor het laatst, maar dat wist ze toen nog niet. Op 4 augustus werden vader, moeder, Margot en Anne Frank verraden. De politie haalde hen uit het Achterhuis in Amsterdam. De familie ging meteen door naar Westerbork. Meer dan twee jaar Vincent Weijand schreef een gedicht in het dagboek van een medegevangene: "Nog veegt een laatste wolk de hemel rein. De dag staat schaduwloos en lichtgeslagen. Ver aan de einder ketent aan haar lijn De zon een lichte rij van dagen." Jaap Elzas, een medegevangene in Buchen wald, overleefde de oorlog. Hij herinnert zich: "Vaak heb ik Vincent daar gezien tezamen met een meisje. Een kind voor wie hij de zorg op zich had genomen, zo goed als het ging. Hij had een grote wond aan zijn heup. Ik weet niet hoe hij daaraan kwam." Vader Otto Frank zegt na de oorlog: "Ik wil niet meer spreken over wat ik voelde toen mijn familie na aankomst op het perron van Auschwitz uit elkaar gehaald werd." lang vertrok er elke dinsdag een trein uit Westerbork. Elke keer met meer dan duizend Joden erin. Anne en haar familie werden op zondag 3 september met de laatste trein naar Kamp Auschwitz weggevoerd. In Nederland waren alleen nog Joden over die het gelukt was om onder te duiken. We hebben Nederland 'Judenfrei' gemaakt, verklaarden de Duitsers trots. Het dagboek teruggevonden In januari 1945 werd moeder Edith Frank in Auschwitz vermoord. Margot en Anne zaten toen al in een ander concentratiekamp, Bergen-Belsen. Er heersten ziektes als vlektyfus en bijna iedereen had heftige diarree. Veel mensen kwamen om door honger of kou. In februari 1945 stierven Margot en Anne Frank. Van de familie overleefde alleen vader Otto de oorlog. Terug in Amsterdam wachtte hij op zijn vrouw en dochters. Maar die keerden niet meer terug. In het Achterhuis vond hij Anne's dagboek. Hij wist dat zijn dochter schrijfster had willen worden, Daarom besloot hij het dagboek als boek uit te laten geven. En daarom kunnen wij het nu nog lezen. 39

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 39