Bergen ontruimd In de lente van 1943 waren de Duitsers erg bang geworden voor een inval van de geallieerden. Stel dat er Amerikanen, Canadezen en Engelsen op het strand van Bergen aan Zee zouden landen. Dan werd Bergen oorlogsgebied. Daarom moesten 5780 Bergenaren hun huis verlaten. Natuurlijk was dat een ramp. Niet alleen voor de niet-Joodse Bergenaren, maar ook voor hun Joodse onderduikers. Veel inwoners van Bergen mochten bij mensen in Heiloo, Alkmaar of Koedijk inwonen. De familie Weijand kon naar een vriend van vader in Groningen verhuizen. Vincent wilde heel graag het Murmellius Gymnasium afmaken. Daarom ging hij zolang op een kamer in Heiloo wonen. Een paar maanden later kreeg hij zijn diploma en vertrok hij naar Amsterdam. Janny Brilleslijper herinnert zich: "Dankzij Jan Hemelrijk kregen we onderdak in Bergen. We zaten ondergedoken in een zomer huis aan Buerweg 59. Toen werd in 1943 Bergen ontruimd. We stonden radeloos met onze handen in het haar. Wat moesten we beginnen? Intussen zaten we allemaal bij elkaar. Ook Joodse buren die een ander zomerhuis hadden gekregen. We konden naar villa Het Hoge Nest in Huizen. Daar waren we veilig... totdat we verraden werden. Ik moest naar Auschwitz. Maar dat heb ook over leefd goddank!" Sonja Trijtel duikt onder Sonja Trijtel, dochter van de pensionhouders Simon en Heintje Trijtel, dook onder bij Nico Sluijter op Breelaan 69. In 1944 moesten nog eens meer dan duizend inwoners van Bergen vertrekken. Nico Sluijter verhuisde naar Alkmaar. Daar werden hij, zijn moeder en een ander Joods meisje dat bij hen was ondergedoken opgepakt. Maar Sonja wist te ontsnappen. Zij redde het tot de bevrijding. Nico Sluijter moest voor straf naar concentratiekamp Dachau. Gelukkig overleefde hij dat gruwelijke kamp. 36

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 36