gevangen genomen. Nu moest hij naar een concentratiekamp. Daar had hij het heel zwaar. Pas in februari 1945 kwam hij weer vrij. Hij was zo verzwakt dat hij nog voor de bevrijding overleed. Jan Blok gaf zijn leven voor zijn Joodse medeburgers. Hanny het Joodse onderduikertje Cor Sijpheer drukte geheime kranten in de kelder van zijn huis aan de Notweg 11. Daarin stond nieuws over de oorlog en oproepen tot verzet. Zulke verzetskranten waren streng verboden. Het waren eigenlijk illegale kranten. Cor en Henny Sijpheer hadden veel onderduikers in huis. Hanny bijvoorbeeld, een Joods meisje van dertien. Later kwamen haar tante en moeder ook hierheen. Cor Sijpheer herinnert zich: "Door middel van dokter Blok kwamen we aan Hanny, ons eerste Joodse onderduikertje. Ze was reeds bij een boer in de Bergermeer, maar kon daar niet langer blijven. Dokter Blok vond ons een geschikt adres. Om Hanny haar Joodse uiterlijk een beetje te camoufleren, werd haar haar regelmatig met peroxide gebleekt." Hanny kon met haar lichte haar dankzij de peroxide en een vals persoonsbewijs toch de straat op. Dapper als ze was, bracht ze voor Cor Sijpheer verzetskranten rond in Bergen. Ook bracht ze als koerier, zoals dat heette, valse bonnen en persoonsbewijzen rond. Luisteren naar de radio De familie Sijpheer had ook een tijdje de Joodse meneer en mevrouw Vet met hun zoontje in huis. Maar die vertrokken weer naar Amsterdam, want daar was de kleermakerszaak van meneer Vet. Die konden ze niet in de steek laten. Hun plekje in huis werd ingenomen door de Joodse kinderen Bob en Anita Citroen. Hun vader en moeder zaten verstopt bij Auke Postma in de Jan Oldenburglaan 35. Bob Citroen luisterde stiekem naar de Nederlandse radio uit Londen. Dat mocht natuurlijk niet van de Duitsers. De nieuwtjes over hoe het met de oorlog ging schreef Bob netjes op. Dat papiertje gaf hij aan Cor Sijpheer, als die thuiskwam van zijn werk. Die zette het nieuws in zijn verzetskranten. Kitty Waterman brengt verzetskranten rond Op zolder bij de familie Vrasdonk dook de Joodse familie Waterman onder. David Waterman was twaalf jaar oud en kreeg stiekem les in goochelen van Cor Sijpheer. Cor Sijpheer trad immers vaak op als Professor Remidol de goochelaar! Dochter Kitty Waterman zag er niet zo Joods uit. Met een vals persoonsbewijs kon ze gewoon de straat op. Op dat persoonsbewijs stond natuurlijk een andere naam. Maar de foto was wel echt. Ook de stempels die er op hoorden leken echt. Zo kon Kitty vrij rondlopen in Bergen. Net als onderduikster Hanny bracht ze ook verzetskranten rond die bij Cor Sijpheer waren gedrukt. Bergense kinderen hadden hun eigen verzetsactiviteiten. Waar het maar kon kladden ze snel anti-Duitse leuzen. Tenminste, als er geen Duitse soldaten in de buurt waren... De burgemeester van Bergen laat weten: "De laatste tijd worden er op muren, schuttingen en andere dergelijke objecten opschriften aange troffen, welke als Duitsch-vijandig kunnen wor den aangemerkt. Ik doe een klemmend beroep op alle ouders en verzorgers van kinderen om de jeugd te wijzen op het verkeerde en nuttelooze van dergelijke baldadigheid. Die is in strijd met de houding die tegenover de bezettende macht in acht genomen dient te worden." Verraad Als je niet heel voorzichtig was, kon je worden verraden. Dat overkwam verzetsstrijders, maar ook ondergedoken Joden en hun gastgezinnen. Leden van de NSB van Mussert deden dat bijvoorbeeld. Joodse onderduikers werden, als ze betrapt werden, meteen naar Westerbork gestuurd en daarna verder. Het gezin van Freek Gronert aan de Van Borselenlaan verborg Joodse en andere onderduikers. De Gronerts werden in 1944 verraden. Het gezin zelf kon gelukkig op tijd op De Woude aan het Alkmaardermeer onderduiken. Hun Joodse onderduikers werden weggevoerd. Onder hen was ook Hein Elte, de zoon van de Joodse bakker uit Alkmaar. 35

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 35