Hoofdstuk 11 Je stil houden of verzet of verraad De bank ter herinnering aan dokter Jan Blok. De bank staat voor zijn vroegere woonhuis (nu restaurant Julie's). I.M. betekent In Memoriam: ter herinnering, ter nagedachtenis. De kronkelende slang op het muurtje is het teken van de geneeskunde en herinnert ons eraan dat hij een dokter was. Je stil houden? Veel mensen wisten niet wat ze moesten doen tijdens de bezetting. Moeten we ons maar stilhouden? Dan redden we het wel tot het einde van de oorlog. Dat dachten de meeste mensen. Zij pasten zich aan. De Duitsers speelden nu eenmaal de baas, dachten zij. Wat kunnen wij als gewone mensen daaraan doen? Een kleine groep Nederlanders dacht er anders over. Je moet juist ongehoorzaam zijn aan die bezetters, vonden zij. Nooit buigen voor die brutale Duitsers die zomaar ons land bezetten! Deze groep vormde het verzet. Een andere groep, ook heel klein, was supporter van de bezetters. Zulke Nederlanders hielpen de Duitsers waar ze maar konden. Ze verraadden zelfs landgenoten die tegen de Duitsers waren. Of ze spoorden Joden op die ondergedoken zaten. Zij waren de verraders. En wat deed je als kind in die tijd? Je deed vaak wat je ouders deden. Zij waren immers je voorbeeld? Dokter Jan Blok offert zich op Huisarts Jan Blok uit Bergen hielp Joden uit Bergen en van ver daarbuiten aan onderduikadressen. Dat deed hij samen met Jan Hemelrijk, de zoon van rector Jacob. Cor Sijpheer en anderen waren daar ook bij. Zij waren verzetsstrijders, ze zaten 'in het verzet'. Zo heette dat als je de Duitsers tegenwerkte. Ze zorgden voor valse bonnen en valse persoonsbewijzen. Jan Hemelrijk had studievrienden in Amsterdam. Een van die studievrienden was Bob van Amerongen. Jan en Bob konden als de beste persoonsbewijzen en bonnen namaken. Zij hadden een eigen drukkerijtje in huis. Het drukken en verspreiden van valse bonnen en persoonsbewijzen was natuurlijk heel gevaarlijk. Ze werden in het grootste geheim door het verzet verspreid. In 1941 was dokter Jan Blok al eens opgepakt en gevangen gezet. Later werd hij gelukkig weer vrijgelaten. Hij ging toch door met zijn verzetsactiviteiten. In 1942 werd hij opnieuw 34

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 34