Hoofdstuk 10 Gehoorzamen of onderduiken Als je de boekenkast wegschuift, zie je de trap naar het Achterhuis. Daar zat de familie Frank ondergedoken. Anne Frank duikt onder Vader en moeder Frank in Amsterdam hadden het ook al flink benauwd gekregen. Er werden steeds meer Joden bij razzia's opgepakt en weggevoerd. Zij hadden de Duitsers bezig gezien toen zij nog in Frankfurt woonden. Die deinsden, wat de Joden betreft, nergens voor terug, wisten ze. Achterin zijn kantoor aan de Prinsengracht in Amsterdam, in het achterhuis, richtte vader Otto een soort woning in. Die schuilplek sloot hij af met een verschuifbare boekenkast. Voor haar 13de verjaardag, op 12 juni 1942, kreeg Anne een dagboek. Ze begon er meteen in te schrijven. Daar ging ze mee door op haar onderduikadres. Het schrijven lukte zo goed, dat ze besloot om schrijfster te worden. Tenminste, als ze de oorlog overleefde... Haar dagboek is gelukkig bewaard gebleven. Nu Uit het dagboek van Anne Frank: "Talloze vrienden en kennissen zijn weg naar een vreselijk doel. Avond aan avond tuffen groene of grijze militaire auto's langs, de Duitsers bellen aan elke deur en vragen of er ook Joden wonen. Zo ja, dan moet de hele familie dadelijk mee, zo nee, dan gaan ze weer verder. Niemand kan zich aan zijn lot onttrekken als hij niet onderduikt." kunnen we allemaal lezen hoe een ondergedoken Joods meisje toen leefde. Zij noemde haar dagboek naar haar onderduikadres Het Achterhuis. Je kunt ook in Amsterdam het Achterhuis bezoeken. Het is nu een museum. Je bent dan op de plek waar Anne en haar familie in de oorlog ondergedoken zaten. 32

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 32