De school van Dolf Grunwald met het rieten dak aan de Rondelaan. Het gebouw was van de Berger Schoolvereeniging. Toen zat de basisschool van Dolf er in (de Bosschool) en een Middelbare Meisjes School (MMS). Nu is het een appartementengebouw. Niet meer naar dezelfde school In de grote vakantie van 1941 kregen de ouders van de Joodse kinderen een brief van school. De schoolbesturen moesten dat doen van de Duitsers. Joodse leerlingen mochten niet meer terugkomen. Ze konden wel naar een aparte Joodse school, als die er was tenminste. Dolf Grunwald van de Buerweg kreeg ook zo'n brief van de Berger Schoolvereeniging. Verdrietig nam hij afscheid van zijn vriendjes en vriendinnetjes. Waar moest hij nu heen? Bergen had geen Joodse school, Alkmaar ook niet. Een tijdje later moesten Joden hun fietsen inleveren. Dolf had dus niet eens naar een Joodse school ergens anders künnen gaan. Voortaan bleef hij maar thuis. Een jaar later trouwens, op 20 mei 1942, brandde zijn oude school aan de Rondelaan af. De Duitsers beschoten Engelse en Amerikaanse vliegtuigen met hun luchtafweer, maar dat ging mis... Joods Lyceum Anne en Margot Frank in Amsterdam gingen voortaan naar een Joods Lyceum. Net als in andere grote plaatsen werden in Amsterdam Joodse scholen opgericht. Daniël Santcroos kwam in de derde klas van datzelfde Joods Lyceum. Jacob Hemelrijk uit Bergen gaf nu les op die school. Omdat hij Jood was, was hij geen rector meer van Murmellius Gymnasium in Alkmaar. Voortaan mocht hij alleen op Joodse scholen lesgeven. Elke dag vertrok hij daarom met de trein naar zijn werk in Amsterdam. 29

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 29