kinderen zich op het gemeentehuis melden. Daarom stond Vincent met zijn broers en zusje niet op de lijst. Zij hoopten allemaal dat niemand daar erg in had. Als dat maar goed ging... In Bergen komen wonen Er waren ook Joden bijgekomen in Bergen. De familie Grunwald uit Den Helder bijvoorbeeld. Vader Mozes Grunwald handelde in levensmiddelen, zoals meel, jam, pindakaas en blikken groente. Hij had twee kinderen, Dolf van negen en Jaap van vijf. Ze woonden op Buerweg 4. Dolf en Jaap zaten op school bij Margaretha en Henriëtte Hamburger van Buerweg 61. Die meisjes waren daar in 1941 komen wonen. Hun vader, dokter Rudolf Hamburger, was Joods, maar hun moeder Bertha niet. Daarom werden Margaretha en Henriëtte 'half-Joods' genoemd, zoals de Duitsers dat zagen. Blijf waar je bent Maar opeens mochten Joden niet meer reizen en verhuizen. De familie Santcroos kon nu eigenlijk niet meer naar hun tweede huis in Bergen. Ook Mommie Schwarz en Else Berg kwamen om die reden nog maar heel soms in Bergen. Een maand later kregen alle Nederlanders op bevel van de bezetters een persoonsbewijs. De Duitsers noemden het een 'Ausweis'. Daarop Op 18 maart 1941 schreef het Rode Kruis aan de gemeente Bergen dat: "Joden bij bloedtransfusies nog slechts als bloed gevers of bloedgeefsters in aanmerking komen voor transfusies ten behoeve van Joden." stond een nummer, je pasfoto en je vingerafdruk. Je moest dat altijd bij je hebben. Bij Joden had de gemeenteambtenaar er een grote J op gestempeld. Dat gebeurde in Bergen ook bij de Joden die op de lijst stonden. Welke bedoeling daarachter zat? Dat zou later pas blijken. In ieder geval kon de politie voortaan zo zien of je Jood was of niet. En er werd Joden nog meer verboden. In dezelfde maand april 1941 mochten Joden niet meer bij niet- Joden werken. Ook moesten ze hun radio inleveren. Had je als Jood geld op de bank staan? Dan moest je dat op een bank van de Duitsers zetten. Al gauw volgden nog veel meer anti-Joodse maatregelen. 26

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 26