De Februaristaking wordt elk jaar op 25 februari herdacht bij het beeld De Dokwerker in Amsterdam. Het bronzen beeld stelt een stakende arbeider van de scheepswerf voor. Achtergrond: Grote Synagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein. Naar Buchenwald en Mauthausen De Joodse Amsterdammers die bij de razzia's naar Kamp Schoorl waren gebracht, bleven daar niet lang. Na een tijdje reden er vrachtauto's het terrein op. Zij brachten hen naar Alkmaar, naar het station. Daar moesten ze snel in een trein stappen. Ze kregen niet te horen waar ze naar toe gingen. Misschien wel naar huis, terug naar Amsterdam, dachten sommigen. Max Nebig, een van de twee overlevenden, herinnert zich: "We zagen opeens dat we Amsterdam voorbij reden. Op een gegeven moment stopten we. We mochten er niet uit. Toen keken we eens uit het raam. Daar zagen we een bord met 'Emmerich' op het perron staan. Toen wisten we wel hoe laat of het was." [Emmerich is een stad in Duitsland, 5 km over de grens met Nederland] De trein reed inderdaad Duitsland in, naar Buchenwald, een Duits concentratiekamp. Daar was het zo bar en boos dat er vijftig van hen stierven. De rest werd in mei verder gebracht, naar Kamp Mauthausen in de Oostenrijkse bergen. Gevangenen daar werkten in steengroeven. Ze moesten stenen uit de berg hakken en omhoog sjouwen langs een lange trap. Wie dat niet lukte, werd doodgeschoten. In juni pakten de Duitsers bij een nieuwe razzia in Amsterdam nog eens zeshonderd Joden op. Ook zij bleven eerst een tijdje in Kamp Schoorl. En ook zij gingen daarna door naar Mauthausen. Het was daar zo slecht dat binnen een paar weken bijna alle gevangen Amsterdammers stierven. Maar twee van hen hebben uiteindelijk het kamp en de oorlog overleefd. De familieleden in Nederland kregen meteen bericht als er een gevangene in Mauthausen was overleden. Die waren heel verbaasd, want zo oud waren de meesten nog niet. Dat deden de Duitsers expres om de Joden bang te maken. Als je naar Mauthausen moest, ging je snel dood, wist iedereen nu. Voortaan dreigden de Duitsers iedereen die iets niet wilde met Mauthausen. 23

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 23