Een van de vrachtauto's met opgepakte Joodse gevangenen op het Waterlooplein in Amsterdam. De foto is genomen vlak voor het vertrek naar Kamp Schoorl. Een Amsterdamse journalist die het allemaal zag, schreef in zijn dagboek: "Gisteren (zaterdag)middag trok plotseling de Grüne Polizei met overvalwagens de Jodenbuurt in en nam alle jonge Joodse mannen gevangen. Zij hebben vandaag en gisteren met de handen om hoog voor de geweerlopen van de Grüne Polizei gestaan, zij zijn afgeranseld en getrapt en neerge slagen en zij zijn bij tientallen op vrachtauto's gela den en weggevoerd. Waarheen weet niemand." met tandenborstels het plein schoonpoetsen. Of ze moesten zand van de ene naar de andere kant brengen en dan weer terug. Protest Dat namen de Amsterdammers niet. Dat de Duitsers 'hun Joden' zoals zij hen noemden, zomaar wegvoerden. Overal in de stad werden papieren opgeplakt met de woorden: 'Staakt, staakt, staakt!' De bedoeling was dat iedereen zijn werk neerlegde en naar de plek ging waar de razzia's waren geweest. Dat was in het centrum van de stad, rond het Waterlooplein. De arbeiders van de scheepswerven in Amsterdam-Noord, de dokwerkers, stopten met hun werk. Even later stonden ze in dikke rijen te wachten voor de veerponten over het IJ. Zij wilden naar de overkant, naar het centrum. Speciaal voor hen voeren de ponten nog, maar trams en bussen stonden stil. Gemeenteambtenaren staakten namelijk ook. Ook in andere steden stopten arbeiders en kantoorpersoneel met werken. Omdat het in februari gebeurde, noemen we deze stakingsacties de Februaristaking. De Duitsers schrokken daar erg van. Dat hadden ze niet verwacht: dat de Nederlandse bevolking voor hun Joodse medeburgers opkwam. Toch was het zo. De Februaristaking van 1941 werd het eerste en grootste protest in bezet West-Europa tegen de Jodenvervolging. Al snel kwamen de Duitsers in actie. Ze schoten op stakers of namen hen gevangen. Zes organisatoren kregen na afloop de doodstraf. De Duitse baas van bezet Nederland, Seyss-lnquart, houdt een toespraak: "De Joden worden door ons niet beschouwd als bestanddeel van het Nederlandse volk. Wij zullen de Joden raken, waar wij hen aantreffen en wie hen helpt, moet de gevolgen daarvan dragen." 22

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 22