de Februaristaking J> r Hoofdstuk 6 Kamp Schoorl en Kamp Schoorl In Schoorl vind je aan de rand van het duingebied Buitencentrum Schoorlse Duinen. Misschien heb je daar wel eens in het Speelbos met houten zandwagentjes gespeeld. Of water opgepompt en door gootjes en sluisjes laten lopen. Op die plek was in de Tweede Wereldoorlog een concentratiekamp van de Duitsers. Er stonden houten gebouwen, barakken genaamd, waarin de gevangenen woonden. Elke dag moesten ze aantreden op appèl. Ze stonden dan in keurige rijen opgesteld terwijl de Duitse bewakers iedereen telden en inspecteerden. Hoge hekken van prikkeldraad zorgden ervoor dat niemand kon ontsnappen. Aan de rand van het vroegere kamp, aan de Oorsprongweg, staat nu een monument. Daar herdenken we elk jaar op 11 juni de Joodse gevangenen van Kamp Schoorl. Want die zijn later in de concentratiekampen Buchenwald en Mauthausen omgebracht. In het gastenboek bij een tentoonstelling in Buitencentrum Schoorlse Duinen schreef Liesje Daniels-van Velzen in 2005: "Ik ben vandaag hier ter herinnering aan mijn va der Salomon van Velzen die hier zat en via Buchen- wald en Mauthausen nooit meer is teruggekeerd." Wraakactie De eerste grote groep van meer dan vierhonderd Joodse gevangenen kwam uit Amsterdam. Zij waren daar opgepakt op 22 en 23 februari 1941. Zij hadden niks gedaan, maar het was een wraakactie van de Duitsers. Dat kwam zo. Leden van de NSB, de Nederlandse politieke partij die voor Hitler was, treiterden al maanden Joden op straat. Ook sloegen ze winkelruiten in van Joodse winkeliers. Ze deden een beetje de Kristallnacht na, leek het wel. De politie mocht niets doen van de Duitsers. Maar niet iedereen liet dat zomaar gebeuren. Joodse jongemannen die op boksen en worstelen zaten, vormden knokploegen. Die gingen Joden en Joodse winkels en cafés verdedigen. Elke nieuwe anti-Joodse aanval liep op vechten uit. Er raakten NSB'ers gewond. Toen durfden zij niet meer. De Duitsers namen het pesten meteen over. Tot er ook Duitse politieagenten gewond raakten. Daar waren ze zo kwaad over dat ze besloten om wraak te nemen. Ze zouden die Joden eens een lesje leren. Op 22 en 23 februari 1941 pakten ze op straat, in cafés en in een bioscoop 425 Joodse Amsterdammers op. Ze dreven ze bij elkaar op het Waterlooplein. Zoiets heette een razzia. Een lange rij vrachtauto's bracht de gevangenen naar Kamp Schoorl. In het kamp moesten ze vaak expres uren op appèl staan. Ook lieten de bewakers hen nutteloze klusjes doen. Bijvoorbeeld 1941: Kamp Schoorl, gevangenen op appèl voor de Duitse commandant Berg.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 21