met Duitsers en Oostenrijkers die Joden haatten. Heel veel jaren geleden waren ze geboren in Tsjechië. Dat land grenst aan Duitsland. Later verhuisde het echtpaar Reif naar Wenen, de hoofdstad van Oostenrijk. Toen het antisemitisme daar te erg werd, vluchtten ze in 1938 via Duitsland naar Nederland. Eerst voelden ze zich nog wel veilig in pension De Haemstede aan de Breelaan. Maar nu niet meer. Dat was ook omdat Joodse vluchtelingen vlak daarna hun radio moesten inleveren. En de radio bracht, net als de krant, juist alle nieuws. Televisie of internet was er toen nog niet. Omdat zij Joods waren Daarna kwam - ook in juli 1940 - een maatregel die voor Nederlandse Joden gold. Bergen had net als andere dorpen en steden een Luchtbeschermingsdienst. Die was opgericht toen er oorlog dreigde. De leden daarvan waren vrijwilligers. Zij stonden op uitkijkposten om de bevolking te waarschuwen voor vijandelijke vliegtuigen. Dat waren toen de Duitse vliegtuigen. Maar toen de Duitsers Nederland bezet hadden, bedoelden de Duitsers daar Engelse vliegtuigen mee. De maatregel was: Joden mochten geen lid meer van zijn van de Luchtbeschermingsdienst. Waarom? Omdat zij Joods waren. In augustus 1940 mochten Joodse slagers niet meer volgens het joodse ritueel slachten. En bakkers werd verboden koosjer brood te bakken. Dat gold ook voor de Joodse slager Eleazar Bing en bakker Salomon Elte in Alkmaar. Ook Joden uit Bergen konden dus geen koosjer vlees en brood meer eten. Waarom gebeurde dat? Omdat zij Joods waren. In oktober van dat jaar wilden de Duitsers een lijst van alle bedrijven van Nederlandse Joden. Waarom, dat vertelden ze niet. Hun geheime bedoeling was om die later allemaal af te kunnen pakken. Het werd een lange lijst. Er stonden meer dan 22.000 winkels, werkplaatsen, kantoren en fabrieken op. Zo begon de discriminatie, de achterstelling van Joden in Nederland. In Duitsland waren mensen daar al tien jaar aan gewend. Ben je Joods of niet? In oktober 1940 kwam de bezetter met een andere vreemde maatregel. Ambtenaren en meesters en juffen die niet Joods waren, moesten een verklaring invullen. Die verklaring heette een Ariërverklaring'. Niet-Joden werden door Hitler en zijn medestanders namelijk Ariërs' genoemd. De gemeente verzamelde de ingestuurde Ariërverklaringen. Ach waarom niet, dachten veel niet-Joodse Nederlanders. Daar is toch niks mis mee? Ik ben toch ook niet Joods? Anderen vonden: Nou nee hoor, ik lever zo'n 'niet-Jood-verkla- ring' niet in. Zij voelden wel aan wat er achter zat. ïïergen, jY. J{. pension De J{hemstede Pension De Haemstede waar Moriz en Bertha Reif na hun vlucht uit Duitsland woonden. Nu is De Haemstede verbouwd tot een appartementencomplex. 19

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 19