Het kooklokaal van de Huishoudschool van de Zusters Ursulinen aan de Loudelsweg. In 1940 kwamen hier Duitse soldaten wonen. In het gebouw zit nu de Vrije School Adriaan Roland Holstschool. De Duitsers komen in Bergen Al gauw zag je overal in Nederland Duitse militairen opduiken. Op 15 mei ook in Bergen. De Duitse officieren trokken in villa's en hotels in Bergen en Bergen aan Zee. Gewone soldaten meer in scholen en gewone huizen. Die werden gevorderd zoals dat heette, een ander woord voor afgepakt. In de Huishoudschool aan de Loudelsweg werden ook Duitse soldaten ingekwartierd. Inkwartieren is een militair woord voor tijdelijk ergens gaan wonen. Dat gebeurde ook in Koloniehuis Jong Nederland en in Vakantieoord Het Russenduin in Bergen aan Zee. Het Russenduin heet nu Huize Glory. Ze verhoogden het torentje zodat het een goede uitkijkpost over zee werd. Zo bang waren de Duitsers voor een aanval van Engelse schepen en vliegtuigen. Nog steeds kun je in Huize Glory de trap op tot bovenin dat torentje. Om uit te kijken over de Noordzee, het strand, de bossen en de duinen. Nederland bezet gebied Het was duidelijk: Duitsland had Nederland bezet. Iedereen moest voortaan de Duitse bezetters gehoorzamen. Ook de burgemeester en de gemeenteraad van Bergen. In een gemeenteraad zitten mensen die democratisch gekozen zijn door de bevolking. Dat vonden de Duitsers maar niks. De enige die iets te vertellen had was Hitler immers? Democratie was in Duitsland allang afgeschaft. Daarom moest het gemeentebestuur precies doen wat de bezetters wilden. 17

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 17