Hoofdstuk 4 Mei 1940: De Duitsers komen Het Duitse leger nadert Bergen over de Bergerweg. "Het is oorlog..." Annie Stoop-Yedema herinnert zich: "En toen, in de nacht van donderdag op vrijdag 10 mei, was het zover. Met donderend geweld hoor den we de bommen op het vliegveld terechtkomen. De Duitse bommenwerpers vlogen af en aan. Ik hoor mijn vader nog zeggen: 'Het is oorlog!' Uit Amersfoort Tussen Arnhem en Amersfoort zette het Nederlandse leger alles onder water. Dat werd een verdedigingslinie van water, de Waterlinie, om de Duitsers tegen te houden. De bewoners van het gebied moesten zolang ergens anders naar toe. Hier in Bergen werden zesduizend Amersfoorters opgevangen. In Bergense hotels en pensions, maar ook bij Bergenaren thuis. In de vroege ochtend van 10 mei 1940 begon voor Nederland de Tweede Wereldoorlog. Dat merkten de inwoners van Bergen meteen. Duitse vliegtuigen bombardeerden namelijk het vliegveld dat net bij Bergen was aangelegd. Maar ook ver buiten Bergen kon je de verschrikkelijke klappen van de bominslagen horen. Alkmaarders voelden de grond onder hun voeten trillen, alsof er een aardbeving was. Na de bombardementen wachtte de Bergense bevolking geschrokken af. Kwamen de Duitse soldaten nu? Ze waren wel al de grens overgestoken. De kranten schreven over gevechten bij Arnhem en in Limburg. Jaap Vrasdonk herinnert zich: "Het was een prachtige, onbewolkte en warme ochtend, die tiende mei. De zon was net opge komen. De kastanjebomen rond de Ruïnekerk stonden in volle bloei. Onder mijn slaapkamerraam hoorde ik veel geroezemoes. Toen ik keek, zag ik dat de straat vol was met bange Nederlandse militairen. Ze waren de bombardementen op het vliegveld op die vroege ochtend ontvlucht. Ze zochten bescherming in het dorp." 15

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 15