Hoofdstuk 3 Duits-Joodse vluchtelingen in Bergen Joodse vluchtelingen komen in 1938 met de trein aan in Nijmegen. Ze hebben een registratienummer om. Vlucht naar Nederland In Duitsland werden de acties van de nazi's van Hitler tegen Joden steeds heftiger. Daarom wilden veel Duitse Joden uit Duitsland vertrekken. Net als de familie Frank. Hitler liet hen graag gaan. Alleen moesten ze wel al hun bezittingen achterlaten. In die tijd was er in ons land, net als in Duitsland, veel werkloosheid en grote armoede. De Nederlandse regering had daarom geen zin om veel vluchtelingen toe te laten. Die pakten misschien wel het werk af van Nederlanders. Bovendien moesten ze ergens wonen, eten en drinken. Alleen als je leven in Duitsland gevaar liep, mocht je hier blijven. Maar hoe bewijs je dat, als je eenmaal hier bent? Je was gevlucht omdat je heel bang was. Bang dat ze wat ze tegen andere Joden deden, ook tegen jou gingen doen. Tussen 1933 en 1940 kwamen er 25.000 Duits-Joodse vluchtelingen Nederland binnen. De regering liet een paar grote kampen bouwen om hen tijdelijk op te vangen. Eén ervan was Westerbork in Drenthe. De bedoeling was dat de Duitse Joden niet in Nederland zouden blijven. Later zouden ze doorreizen naar Engeland of Amerika. Ook in Bergen werden Duitse Joden opgevangen. Sommigen bij Bergenaren thuis, anderen in pensions. Zo woonde het bejaarde kunstenaarsechtpaar Moriz en Bertha Reif in pension De Haemstede aan de Breelaan. Zij wachtten op toestemming om door te gaan naar Amerika. Maar dat lukte niet. Waren ze daar misschien te oud of niet sterk genoeg voor? Kristallnacht In 1938 liet Hitler opeens in Duitsland in één nacht 267 synagogen in brand steken. Zijn aanhangers verwoestten meer dan zevenduizend Joodse winkels en werkplaatsen. Daarbij werden veel etalageruiten ingegooid en kapot geslagen. Daarom wordt deze nacht de Kristallnacht genoemd. Hitiers minister Joseph Goebbels schreef in zijn dagboek: "DeJoden moeten de volkswoede maar eens goed voelen. De SS Stosztrupp-Hitler gaat er op uit om in München opruiming te houden. Ik geef aanwijzing om de synagoge in de Fasanenstrasze in puin te laten slaan. Uit het hele rijk komen nu meldingen binnen: dan 50, dan 75synagogen in brand. De Führer (Hitler) heeft bevolen direct25.000 tot 30.000Joden te arresteren." Tienduizenden Joden werden opgesloten in concentratiekampen en gevangenissen. Bijna honderd Joden werden op straat of in hun huis vermoord. Veel andere Duitsers vonden dat best of deden er zelfs graag aan mee. Ruth Binheim uit Hannover in Duitsland herinnert zich de Kristallnacht: "Ik hoorde iemand roepen: 'Bij die Jood Bin heim zijn wij nog niet geweest!'. Vijf minuten later kwamen mannen van Hitlers partij. Die hebben onze winkel helemaal kapot gemaakt. Wij woonden boven de winkel. We zagen dat ze alles naar buiten smeten. Wij moesten daarna alles opruimen van die man nen. Er waren toen al veel mensen op straat. Die stonden te kijken en te lachen. Ik dacht toen: Waarom helpt niemand ons? Waarom staan ze daar maar?" 12

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 12