Gelovige joodse mannen bedekken hun hoofd uit eerbied voor Jaweh. Daarom dragen ze vaak een keppeltje - een soort hoofdkapje - of een hoed. Als Joodse jongens dertien jaar worden, vieren ze Bar Mitswa. Dat wil zeggen dat ze voor hun geloof volwassen zijn. Bij meisjes is dat als ze twaalf jaar worden en heet het Bat Mitswa. Vanaf vrijdag eind van de middag tot zaterdagavond vieren gelovige Joden de 'sabbat'. Dan werk je niet, maar ga je naar de synagoge. Net zoals bij de christenen en de moslims houden lang niet alle Joden zich aan de strenge voorschriften voor de gelovige Joden. Dat is nu zo en dat was vroeger ook al zo. Veel Joden werken bijvoorbeeld gewoon op de 'sabbat' of kopen hun levensmiddelen gewoon bij de supermarkt. Altijd op de vlucht De Joden en de eerste christenen leefden in Palestina. Dat is ongeveer het gebied waar nu Israël en Jordanië liggen. In de tijd van Christus was dat gebied onderdeel van het reusachtige Romeinse Rijk. In het jaar 70 kwamen de Joden in opstand tegen de Romeinen. Voor straf verspreidde het Romeinse leger hen over het hele Romeinse Rijk. Waar ze maar terecht kwamen, werden ze gezien als vreemdelingen, als indringers. Vreemdelingen met een heel andere godsdienst. Een godsdienst met één god en niet met een heleboel. Andere volkeren uit die tijd hadden namelijk hele families van goden. Maar Joden werden ook door christenen vervolgd. Dat was omdat het joodse geloof Jezus Christus niet als de Messias ziet, zoals christenen dat doen. Regelmatig moesten Joden dan weer vluchten. Joodse vluchtelingen bleven meestal bij elkaar. In middeleeuwse steden moesten ze in een aparte wijk wonen. Zo'n wijk werd 'getto' genoemd. Joden mochten lange tijd niet met christenen trouwen. Alleen met andere Joden. In Nederland was discriminatie van Joden al anderhalve eeuw verboden toen de oorlog uitbrak. Joden en niet-Joden woonden al heel lang door elkaar. Joden trouwden al heel lang met niet-Joden. Net als bij christenen het geval was, deden steeds minder Joden iets aan hun geloof. Soms wisten ze niet eens meer dat ze Joodse voorouders hadden. 11

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 11