hun eigen doelgroep. In de tent heb je dat niet. Ik heb daar een opvatting over: als je het Noord-Hollands Kanaal oversteekt, ben je in West-Friesland waar in elk dorp een kermis is waar iedereen één keer per jaar bij elkaar komt. Die kermiscultuur kennen wij in Bergen niet, maar die tent op het strand komt er het dichtst bij. Daar staan de tegel zetter, de piloot, de lerares en de stukadoor gezamenlijk gezellig een biertje te drinken. Dat hebben we een tijd gemist en dat is jammer, zeker gezien de negatieve sfeer in het dorp de laatste jaren. Want ik ben er heilig van overtuigd: als je met elkaar kan feesten, kun je ook met elkaar problemen oplossen!" 27 40 JAAR JAZZ SAIL De sailor Het Sail-gedeelte van Jazz Sail wordt sinds jaar en dag georganiseerd door de Boten Club Bergen. Voorzitter Pieter Wildschut hield bij de opening van het veertigjarige festival dit jaar een speech, waaruit de volgende fragmen ten komen. "Eigenlijk is de Boten Club Bergen net een schip. En hoe wel medevoorzitter Eric Vollenbrock, het bestuur en de feestcommissie me natuurlijk bijstaan, kan er op een schip maar één kapitein zijn en u begrijpt wel wie dat is. In alle valse onbescheidenheid: ik dus. En dat is nodig, al was het maar om die 120 lastige bemanningsleden die van tijd tot tijd de neiging hebben om te gaan muiten in het gareel te houden. Dus kijkt de kapitein vaak op zijn kompas, zet een duidelijke koers uit, houdt het roer stevig in handen en loodst de Boten Club langs elke klif, waardoor die nu veilig ligt afgemeerd aan de mijlpaal van het jubileum dat we vandaag vieren. Ik zie jullie nou verontwaardigd kijken en denken: wat een onzin. En eerlijk gezegd: daar hebben jullie gelijk in. Want Eric is vanzelfsprekend als eerste stuurman net zo belangrijk als ik en soms lijkt hij wel een echte kapitein. En we kunnen ook niet zonder de handen van al die vrijwil ligers. Bovendien ben ik nog maar zes jaar voorzitter en de Boten Club heeft in veertig jaar heel wat fikse, echte stormen doorstaan. En als we het daarover hebben, den- Prijsuitreiking van de zeilrace door Jan Oudes begin jaren 90. Foto collectie fam. Eriks. ken we natuurlijk aan de schipper van het eerste uur Sierd Eriks die als het ware de kiel voor de Boten Club Bergen legde en helaas al zo'n tien jaar niet meer onder ons is. Sierd en nog zo'n twaalf catamaranzeilers wisten in 1979 bij de gemeente een lening van ƒ15.000 tegen - niet schrikken - 9 procent rente los te peuteren, waardoor er een aantal zeecontainers op het zuidelijke strand konden worden neergezet waarin de zeilen en pakken werden opgeborgen. Daarnaast stond een tractor om de vaartui gen van en naar zee te slepen. Zo begon de Boten Club aan een behouden vaart. Want er kwamen scheepjes van vissers en wind-, kite- en golfsur- fers bij. Het wat elitaire karakter van de Kust Zeil en Boten Vereniging, zoals het clubje oorspronkelijk heette, werd na verloop van tijd ook losgelaten. En er kwamen tal van festi viteiten. Ik noem de midzomeravondfeesten, de champag- neontbijten, het kamelen rijden en de viswedstrijden. Hoogtepunt was natuurlijk Jazz and Sail met de grote tent voor de club. Dan kwamen landrotten aan boord als de mannen van de legendarische Ship Horse band, Hans Dulfer, Gerard Joling en Dries Roelvink. Succes verzekerd, het hele dorp liep uit. In zo'n weekend was het wel even alle hens aan dek, want op topdagen gingen er zomaar 225 vaten bier doorheen. Een prachtige bijdrage voor de scheepskas, want om het zaakje heel en draaiende te houden aan de zoute kant van Nederland, daar kwam wel wat bij kijken. Het was namelijk niet alleen maar pret en lol. In 1980 waaiden de containers tijdens een lentestorm als luci ferdoosjes over het strand. En in september 2001 liep tijdens Jazz Zail de grote tent compleet onder water. De schadepost was f 80.000 en dat bedrag was niet zomaar boven water te halen. Alleen door het vinden van een nieuwe sponsor (Delta Lloyd), kon de boel drijvende worden gehouden. En door een nieuwe financiële struc tuur die ervoor zorgde dat het spul niet meer door één feestje naar de haaien kon gaan. Dat is tot op de dag van vandaag gelukt." Drukte op het strand voor de zeilrace begin jaren 90. Foto collectie fam. Eriks.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 29