SEN GEN X flCDCFM Fi^ JSTIVAL fSTIVAL 1 Programmakranten uit de vorige eeuw. Foto Cor Dekker. iets meer decibellen dan van de gemeente mag, maar we hebben een prima contact met de mensen die moeten handhaven en krijgen nooit klachten." Het komt de muziek ten goede en daar gaat het Cor uit eindelijk om. Hij kan zich de optredens van Champion Jack Dupree en Rosa King nog goed herinneren. En die andere stoet grootheden die de afgelopen decennia voorbijkwa men: van de Wild Romance tot Hans Dulfer. De muzikant Maar toch, wie Jazz Sail zegt, zegt Ship and Horse Band en wie Ship and Horse Band zegt, zegt natuurlijk Maarten Schiphorst (60). "Als klein kind raakte mijn hand op een dag tussen de roltrap van V&D in Groningen waar we toen woonden. Dat zag er niet best uit. Piano spelen zat er niet meer in volgens de arts. Hij zei: 'Maar hij kan altijd nog dominee worden, want met dat handje kan hij goed bidden.' Mijn moeder dacht daar heel anders over. Ze zette me om te revalideren elke dag een uur achter de piano en zo heb ik mezelf leren spelen. En dat doe ik tot de dag van van daag. Als tiener ging ik vaak naar Mereboer in Groet waar ze jazzavonden organiseerden. Daar kwam ik Jan Hupkes tegen die optredens voor me regelde. In Bruintje Beer in Alkmaar werd ik aangeworven bij de Henk Bakker Boogie And Blues Band. Daarmee speelden we ook op Jazz Sail. Maar in 1980 belandde Henk vlak voor het festival in het ziekenhuis voor een blindedarmoperatie. Zaten we zonder bassist. Ik heb toen Rick Nieuwenhuizen weten te strikken en zo is de Ship and Horse Band ontstaan die ook meer pop en rock is gaan spelen. Nee, dat was niet leuk voor Henk, maar we moesten wat. Die dingen gaan zo. In dat jaar speelden we voor het eerst op het strand. Er stond er nog geen tent. Er stonden alleen wat klapstoel tjes. En één tap voor het bier. We werden een vaste act op Jazz Sail. In het dorp speelden we meestal bij de Horse Pub in de Jan Olden- burglaan en zondags natuurlijk op het strand, bij elkaar zo'n vijf optredens. In de eerste jaren was dat in een legertent, daarna zette Nico Gründmann, exploitant van onder meer dancing Ex tase, een grotere tent neer. Weer later nam de Bergense Botenclub het over. Op zondagmiddag zat het strak vol. Dat waren feesten, man, er gingen honderden vaten bier doorheen. Maar ook als mensen lam werden, was er niks aan de hand. Dan doken ze even de zee in en schoven weer de tent binnen. En in die tijd had je ook nog rijen meiden die topless voor het podium stonden, een prach tig uitzicht. Maar veertig jaar is een lange periode en we hebben niet op alle edities gespeeld. De samenstelling van de band veranderde ook waardoor we de laatste festivals als Ships Revival op het podium stonden. Maar het is prachtig dat Jazz Sail er nog steeds is. Al vind ik wel dat ze een beetje op de programmering moeten letten. Op vrijdagavond is het een beetje te veel van 'rammenstein en beukenburg'. Jazz moet een essentieel onderdeel blijven van het festival. En wat mij betreft mag de Grote Tent op het strand weer een vast onderdeel worden. De laatste jaren hadden de paviljoens allemaal zelf een act en richtten zich daarbij op 26 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2019

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 28