40 jaar Jazz Sail 6-7-6SEPTEMBER BSlïtlmedia jazzandsailbergen.nl O VICTORIA Zondag 8 september 2019. Vlak voor vijven stromen de eerste mensen de Grote Tent op het strand binnen. En om exact vijf uur staan zij op het podium: Rein Beukers (slagwerk), Leo Maubach (gitaar), Peter van Vleuten (gitaar en zang), Viktor Posch (saxofoon), Rick Nieuwenhuizen (basgitaar), Marco Hoogland (keyboards) en frontman Maarten Schiphorst (piano en zang); de mannen van de originele Ship and Horse Band. "We zijn misschien iets dover en hebben misschien iets minder scherp zicht", zegt frontman Maarten Schip horst. "Maar het klinkt weer als vanouds. En alle oude nummers komen voorbij. Moet ook wel, want nieuwe nummers hebben we niet." 24 GERRIT MOLLEMA EN PIETER WILDSCHUT Drie kwartier later is de tent bomvol en wordt er stevig gedanst door de meute van middelbare leeftijd. In de loop van de avond wordt het publiek wat jonger als de Ship and Horse Band wordt afgelost door de inmiddels ook al legendarische rockers van Uncle Harry's Punch. Een mooie afsluiting van de veertigste editie van Jazz Sail. Het succes heeft vele vaders. Over de initiatiefnemers van het eerste Bergense jazzfestival in 1979 wordt nog wel eens gestreden. Velen noemen Jan Hupkes, in de jaren ze ventig een befaamde jazz- en bluespromotor in de regio. Maar ook de naam van Tom Wesel valt, de man die het nog steeds onverwoestbare logo van het muziekfestijn zou hebben bedacht. Lang zouden Hupkes c.s. het niet doen. Ze werden in de loop der jaren opgevolgd door mensen als Hans Haring, Gerard Schiering, André Repka en Loek Jonk, om er maar enkele te noemen. De kroegbaas Maar in het begin van de jaren tachtig stond Henk Oude- jans (nu 78) aan het roer. In de jaren zeventig werkte hij als maatschappelijk werker bij onder meer justitie en wist dus wel iets van een potje vergaderen. Dat kwam hem bij Jazz Sail goed van pas. "Ik nam in '81 café De Heerlijkheid in de Kerkstraat over, raakte zo betrokken bij het festival, en heb dat tot begin jaren negentig gedaan. Tijdens de voorbereiding kwamen de kroegbazen bij elkaar in Het Huis met de Pilaren en dat leverde nog wel eens gekrakeel op, want horecabazen, JAZZ'SAIL mlerneEapLoasmqer Poster 40 jaar Jazz Sail 2019. dat zijn net zeven kruideniers in één straatje. Het fenomeen festival was in die jaren nog nieuw in Ne derland, je had Pinkpop en het jazzfestival van Den Bosch en dan misschien nog eentje en dan kwamen wij. De horecaondernemers legden voor de muziek ƒ1500,- de man op tafel. Verder hadden we sponsors als Heineken en Marlboro. Je kan het je nu niet meer voorstellen, maar tijdens de eerste tien jaar liepen vrolijke in het rood-wit geklede dames gul sigaretten uit te delen, zonder dat er naar een ID werd gevraagd. Wij van de organisatie liepen - ook dat kon toen nog - die drie dagen met pakken geld over straat om de artiesten en bands uit te betalen. Het festival was vanaf het begin een hit. Er waren jaren dat er 25.000 man op af kwam. Maar het verliep niet altijd rimpelloos. In de jaren tachtig was Jan Ritsema burge meester van Bergen en die was - zacht uitgedrukt - geen fan. Dat kwam omdat hij kinderen had die wel van wat genotmiddelen hielden. In 1986 kwam het tot een crash. De burgervader wilde de sluitingstijden vervroegen en wij wilden dat vanzelfsprekend niet. We zeiden: 'Dan blazen

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 26