zonde basis. Soms was er luis of spint, maar dan alleen op zwakke planten." De oogst ging zowel naar Het Hof als naar de Zandhoeve, de andere vestiging van de Volkshogeschool. Er werd ook ingemaakt en ingevroren. Verder werd er aan De Garve geleverd, een toenmalig BD-verdeelcentrum voor winkels in Noord Holland. "In het begin teelde ik naar schatting wat er nodig was. Pas veel later werd met de kok een teeltplan gemaakt. Ook de maaltijden zijn sterk veranderd: van aardappelen en groenten of zelfs stamppot voor de hele groep tot wat je nu kunt ervaren bij Blooming." In de tijd dat de Van Reenens er woonden, werd de oogst uiteraard voor hun keuken gebruikt. Op het terrein staat nog altijd de oude plantenkas (druivenserre) van Adolf van Reenen, gebouwd rond 1880-1890. Het verhaal gaat dat hij daar zijn eigen tabak teelde. De druivenserre is enkele ma len gerestaureerd; de laatste keer was rond 1990. Toen is hij bijna helemaal vernieuwd, op de fundering en de spanten na. Er staan nog oude druiven in, van het ras Frankenthaler. Na het vertrek van Van Reenen werd er geen tabak meer in geteeld. Wel sla, spinazie, rucola, bloemkool, radijs en worteltjes in het voorjaar; later in het jaar komkommers, tomaten, druiven, paprika, aubergine en ananaskers. Het was niet alleen 'moes' (groente) wat Kees beheerde. "Behalve dat ik voor de tuin zorgde, voerde ik ook klus sen uit aan de gebouwen, en ik onderhield verder het hele terrein." De bekende bloemenwaaier aan de noordzijde van Het Hof is in 1986 door Kees aangelegd en in datzelfde jaar werd daar ook een moerascypres van 3,5 meter hoog geplant. Op de Volkshogeschool (later VHS Bergen nog later Blooming) werden zomercursussen gegeven; Kees gaf er tuincursussen. Na de fusie met Het Zeepaard in Schoorl, De Haaf in Bergen en Dijk en Duin in Hoorn in 1991 heeft hij een aantal jaren als terreinbeheerder vier terreinen onder houden. De slangenmuur in 1994. Fotograaf: G.J. Dukker. Collectie Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Restauratie van de slangenmuur, 2011. Foto: Kees Box. Bloemenwaaier en moerascypres (links), aangelegd in 1986. De bloe menwaaier is inmiddels weer weggehaald. Foto: Kees Box. Historische tuin De moestuin staat al op het oostelijk eiland getekend op een tekening van 1925 van Kobus Akerboom. Rond 1700 was er op dit deel een boomgaard. Kees vertelt: "In de tijd van Van Reenen stond er voor driekwart fruit op het oos telijk eiland, en alleen op het achterste deel groenten. Op het westelijk eiland had hij - alweer - een fruittuin met een rozenpaadje. Vroeger heeft er nog een paardenstal in het midden van de tuin gestaan. De tuin had ook een eigen brug aan de noordzijde, waarvan de resten nog te zien zijn. De appels werden gedroogd op zolder van het huis. Een oude huishoudster kwam mij eens vertellen dat ze er niets van kregen, maar het gewoon meenam onder haar bloes." Aan de westkant van het oostelijk eiland staat een slangenmuur, die al in de 17de eeuw is gebouwd: "Dat is een slingerende muur van baksteen. De kronkels zorgen ervoor dat de muur niet omvalt, maar het belangrijkste 9

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 11