INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Annelies van der Wal en Eric van der Wal De Hoge Vierschaar in de zaak 2 van de onwillige molenmeesters Ben Ide Min Sebastiaen Craenhals, Bergense baljuw Deel 2: van baljuw tot landdrost 5 Willem Jan Bleys Zoektocht naar Duitse militairen 12 uit WO I, begraven in Bergen Ans Schot, Sieme Niks en Joop Bekius Jan Roggeveen, een toegewijd Bergenaar 16 Deel 2: kunstenaar en actief KCB-lid Herman Gelens De 'bleekneusjes' van Voor Jong Nederland 20 Interview met toenmalig stagiaire Inger de Rijk Yvon Bos Eyssen Huis met een historie 24 Kagok(Van Reenenpark15) Jaap Staadegaard De bouw van het nieuwe hotel Nassau-Bergen 25 Nel Jongejans en Frits David Zeiler Van Rust Wat tot Extase 30 Geschiedenis van de Bergense horeca in museum Het Sterkenhuis Colofon 32 Bergens eigen historisch museum Het Sterkenhuis opent op dinsdag 30 april weer haar deuren, nu met een boei ende expositie over de geschiedenis van de Bergense horeca. De titel van de expositie Van Rust Wat tot Extase, waarin u twee namen - en fasen - herkent van een ooit zeer bekend etablissement, maakt dorstig en doet naar meer verlangen. Misschien een mooie aanleiding om uw visite deze zomer een keer mee naar Het Sterkenhuis te nemen. Achterin deze Kroniek leest u er meer over. In deze Kroniek het vervolg van het verhaal uit de 16de eeuw over Sebastiaen Craenhals, opgetekend door Ben Ide Min. Opvallend toch hoe groot de rol is geweest van deze tamelijk onbekende bestuurder in de roerige begin tijd van de tachtigjarige oorlog. En ook hoe tragisch het afliep met hem en zijn familie. Aan het eind van diezelfde tachtigjarige oorlog spreekt de Hoge Vierschaar opnieuw recht in een tweede artikel van Annelies en Eric van der Wal. Dit keer gaat het om molen- meesters die terechtstonden wegens nalatigheid waar door de Philisteinse polder onder water was gelopen. Je vraagt je wel eens af of er veel is veranderd sinds de 17de eeuw, want ook in die tijd dempte men de put als het kalf verdronken was. Van Ans Schot, Sieme Niks en Joop Bekius treft u een tweede artikel aan over de veelzijdige Jan Roggeveen, dit keer over zijn werk als kunstenaar. Hij werd al snel na de oprichting lid van het KCB en - karakteristiek voor hem - meteen actief als bestuurslid en conservator. Aardig detail is dat hij als schilder veelvuldig gebouwen als onderwerp nam, wat past bij zijn achtergrond als architect. In Zoektocht naar Duitse militairen uit de Eerste Wereld oorlog vertelt Willem Jan Bleys op meeslepende wijze hoe de overblijfselen van twee soldaten uit deze oorlog van honderd jaar geleden toch nog konden worden getra ceerd en welke beslissende rol onze werkgroep Oude Begraafplaats in deze speurtocht heeft gespeeld. Het bouwen in de jaren vijftig van de vorige eeuw wordt opnieuw belicht door Jaap Staadegaard, nu betreft het hotel Nassau-Bergen in Bergen aan Zee waarvan Jan Rog geveen mede-architect is. Als je vandaag de dag naar zo'n gebouw kijkt, is het moeilijk voor te stellen dat bijna alles nog handwerk was. Eveneens in Bergen aan Zee vond je de koloniehuizen waar 'bleekneusjes' in een gezonde omgeving konden aansterken. Het interview dat Herman Gelens heeft ge houden met Inger de Rijk geeft goed inzicht in hoe het er in zo'n koloniehuis aan toeging in die tijd. Ten slotte begint onze nieuwe - onregelmatig verschij nende - serie Huis met een historie met villa Kagok. Yvon Bos Eyssen geeft u een inkijkje in dit markante pand aan het Van Reenenpark. De redactie wenst u weer veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie. 1

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 3