Van het Sterkenhuis 31 Herberg De Vriendschap, op de hoek Oude Bergerweg/ Loudelsweg, in 1880. In de 19de eeuw was hier al eerder een herberg, die in 1877 door brand verwoest werd. Gerrit Brakenhoff koopt de restan ten en bouwt er de herberg De Vriendschap, die in 1880 wordt geopend. In het pand is ook een kolfbaan. Brakenhoff gaat in 1884 failliet en de za kenman August Maschmeijer koopt het pand en verbouwt het tot woonhuis dat de naam Zuilenhof krijgt. Op de foto be vindt zich onder de bezoekers van de herberg onder anderen een jager. De twee fietsen - in een houten fietsenrek - zijn mogelijk van bezoekers. Fo tograaf onbekend. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. concerten in de tuin van De Rustende Jager. De kunste naars, die zich hier vanaf 1900 vestigden, leverden hun eigen bijdrage aan de veelzijdigheid van beide dorpen. Hun plaats van samenkomst was café Oldenburg, offici eel Het Wapen van Brederode in de Franschesteeg (later bekend als Palermo). Hier troffen dichters, schilders en musici elkaar; hier werd in 1947 ook de kiem gelegd van het Kunstenaars Centrum Bergen (KCB). De twee oud ste etablissementen - aan begin- en eindpunt van de Breelaan - speelden ook hun rol in het culturele leven: De Rustende Jager door zijn toneel- en bioscoopzaal, en door de expositieruimte in de doorrijstal (nu Taverne) voor het KCB, en Duinvermaak met zijn zaal waarin bij slecht weer de voorstellingen in het Openluchttheater (nu skipiste van Il Primo) doorgang konden vinden. De titel van de tentoonstelling is ontleend aan het etablissement Rust Wat aan de Bergerweg, dat in 1913 werd gebouwd als pleisterplaats halverwege de route van Alkmaar naar Bergen. Het onderging verschillende gedaanteveranderingen, en werd het meest bekend in de jaren 1960 en 1970 als nachtclub onder de naam Extase. Die naamsverandering geeft ook de verandering in het uitgaansleven weer, van dagjesmensen die in alle rust van een kopje thee onder de bomen genoten, tot dancings waar tot diep in de nacht werd gefeest op jazz, beat, calypso, reggae, nederpop, hiphop of disco. Ook die fase, met als laatste uitgaansgelegenheid Cha Cha in de Karel de Grotelaan, is alweer deel van de (Bergense) geschiedenis en wordt in Het Sterkenhuis belicht. De tentoonstelling is geopend vanaf dinsdag 30 april tot en met zondag 27 oktober 2019 van 13.00 - 17.00 uur. Maan dags gesloten. Op 14 en 15 september vinden er extra activi teiten plaats in verband met Open Monumentendag, dat dit jaar een toepasselijk thema heeft: Plekken van plezier. Café Het Wapen van Brederode, op de hoek Fransche Steeg/Kleine Dorpsstraat, in 1935. Tijdens de kermis viert een aantal mensen feest in het café van Piet van IJs. Geheel links met wit jasje de heer Zaadnoordijk, derde van links (voor) Jan Otte. Geheel rechts staat Piet Oldenburg. De vrouw in de witte jurk is mevrouw Oldenburg, daarnaast zitten W. Busker en zijn vrouw. De rest van het gezelschap is niet bekend. Er zijn drie muzikan ten, met accordeon, saxofoon en drumstel. De tekst op de muur luidt: WELKOM, WELKOM Kunstgenooten. Fotograaf onbekend. Collectie Regionaal Archief Alkmaar, deelcollectie Piet Mooij, Bergen NH.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 33