Daar staat hij dan. Daar staat hij dan Vervolgens waren de werkzaamheden aan de beurt die op de steiger moesten gebeuren: het aanbrengen van de goten en hemelwaterafvoeren, het afmaken van het geveltimmer werk en het afhangen van de ramen en (balkon)deuren in de kozijnen, de schilders van Niek Volkers plaatsten het (enkele) glas in de kozijnen, ramen en deuren en bewerkten vervol gens het houtwerk tot het kon worden afgeschilderd. De basis voor de verf was het nu verboden loodwit en isolatie glas was er nog niet. Daarna was voeger De Jong uit Alk maar aan de beurt. Hij maakte eerst, met het nu verboden zoutzuur (verdund), de gevel schoon en metselde stenen op de plaatsen waar de kortelingen hadden gezeten. Vervol gens bracht hij met de voegspijker de voegspecie aan. Na dit alles verwijderde hij samen met de opperman de steigers en daar stond de schepping van de architecten Roggeveen en Hooning te stralen. Het binnen afwerken De buitenkant was gereed, maar qua tijd waren we nog maar halverwege. Nu nog het afwerken. Zo waren er de elektriciens van Wittebrood, die in de muren sleuven moes ten hakken voor het aanbrengen van metalen buizen en dozen waar later de bedrading en het schakelmateriaal op gemonteerd kon worden. Dit hakken gebeurde met de hand; muurfrezen waren nog niet uitgevonden. De loodgie ters van Homma begonnen met het aanbrengen van leidin gen om later het sanitair op aan te sluiten. De waterleidin gen waren van koper, de afvoeren van gietijzer. Het afkorten en het maken van de verbindingen met jijntouw en gietlood was niet alleen tijdrovend, maar ook werk dat vakmanschap vereiste. Bij een grotere diameter in gietijzer werd met lo den buizen verder gewerkt naar de sanitaire voorzieningen. Voor het opmetselen van de separatiewanden van tufsteen stelden de timmerlieden profielen en deurkozijnen, waarna de metselaars deze wanden konden opmetselen. Inmid dels waren de timmerlieden in de kapverdieping aan het werk om met regels en tengels de basis te maken voor de plafonds. Nu konden ook de stukadoors van de gebr. Van Diepen beginnen met het uitrapen (het aanbrengen van een grond- of raaplaag) van de ruw gemetselde wanden en de onderkant van de betonvloeren. Voor wanden waar behang moest komen, kwam hier blauw pleisterwerk over heen, voor wanden die naturel bleven - zoals de plafonds - schuurwerk. In de ruimten waar geen betonvloer boven was (meestal de natte ruimten), werd tegen het houten rag- gelwerk steengaas gespannen en daartegenaan stucmortel aangebracht. Toen de stukadoor klaar was, konden de tim merlieden beginnen met aftimmeren en de plafonds op de bovenste verdieping aanbrengen. Daarvoor werden hout, triplex, zachtboard, asbestplaten en houten sponningschro ten gebruikt. Langs de wanden en rondom de kozijnen werden aftimmerlatten aangebracht. Als laatste werden de deuren afgehangen en voorzien van hang- en sluitwerk. Het waren stompe paneeldeuren die in een deurenslee met de reischaaf pas-gemaakt werden. Tegenwoordig worden er meestal opdekdeuren toegepast: het afhangen daarvan is minder arbeidsintensief. Intussen waren de tegelzetters begonnen met het tegel werk. De tegels werden met mortel gezet en niet - zoals nu gebruikelijk - gelijmd. Het was de tijd dat er granito aanrechtbladen en vloeren in natte ruimten werden aan gebracht. Het maken van deze vloeren gebeurde door Italianen en ging gepaard met veel slijp- en schuurwerk. Intussen waren de schilders van Niek Volkers begonnen met het plamuren en gronden van de houten kozijnen, ramen en deuren. Het plamuren (wat nu nog zelden gebeurt) was heel arbeidsintensief en de verf voor buiten was op basis van loodwit en voor binnen op basis van zinkwit. Dit alles gebeurde met behulp van plamuurmessen en kwasten, de verfroller was nog niet uitgevonden. 29 DE BOUW VAN HET NIEUWE HOTEL NASSAU-BERGEN

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 31