De bouw van het nieuwe hotel Nassau-Bergen Het bericht dat hotel Nassau-Bergen na meer dan 65 jaar niet meer voldoet aan de huidige eisen, en de overweging om het gebouw te slopen, zal herinneringen oproepen bij menig bouwvakarbeider en andere vakmensen die destijds aan de nieuwbouw ervan hebben meegewerkt. Daar ik de bouw van het hotel als timmerman en maatvoerder vanaf het begin heb meegemaakt, leek het mij goed om het hele ambachtelijke proces voor u te schetsen. 25 JAAP STAADEGAARD Het hotel in de steigers Nadat het toenmalige hotel Nassau-Bergen in de oorlogs jaren was gesloopt en de familie Zeiler het pension tijdelijk had ondergebracht in De Dennen, besloot zij om aan de overzijde van de weg, op het terrein van de eveneens gesloopte Villa Ulysses, een nieuw hotel Nassau-Bergen te bouwen. De bouw van het nieuwe hotel begon in 1952. Zo kort na de Tweede Wereldoorlog waren veel materialen nog schaars, en het gereedschap was minder geavanceerd dan tegenwoordig. Bergense vaklui Het hotel is ontworpen en gebouwd door in hoofdzaak Bergense bedrijven, met vakmensen die in Bergen woon den. Waar ik het mij kan herinneren, vermeld ik de namen. Het ontwerp van het gebouw is van de architecten J.H. Roggeveen en A.J.F. Hooning; tekenaar/opzichter was de heer Sterenberg. Deze had zijn werkplek in het ertegen over gelegen pension. De hoofdaannemer was het bedrijf van Jan Kroon aan de Kerkedijk, met als onderaannemers Niek Admiraal voor het metselwerk, De Jong uit Alkmaar voor het voegwerk, Dirk Dirkson voor het ijzervlechtwerk, de gebroeders Van Diepen voor het stukadoorswerk, firma Wittebrood (Breelaan) voor de elektra, Homma (Jan Ol- denburglaan) voor het loodgieterswerk, Jaap Houtenbos was de tegelzetter, Jan de Koning verzorgde het smeed- en ijzerwerk en Niek Volkers (Breelaan) was verantwoorde lijk voor het schilderwerk. Bij de bouw van het hotel herinner ik mij de volgende namen: - de hoofduitvoerder was Thijs Kroon, een broer van de hoofdaannemer. Net als zijn broer Jan, woonde hij voor de werkplaats; - de timmerlieden waren Jaap Bogtman, zijn zoon Piet Bogtman, Eef Zwaan, Jan Bredewout, Arie Stam, Piet Stoop uit Groet, Kees Gieling, Jaap Delis, Theo Koole, Herman Roos, Wim Houtenbos, Kees Wokke, Dik Tesse- laar, Cris Punt, IJsbrand Oldenburg en Jaap Staadegaard; - metselaars: Niek Admiraal, Jan Wokke, Kees en Loek Hou- tenbos; - opperlieden/grondwerkers: Cor de Waard, Bertus Hoog- vorst, Jan Kuiper en Frits de Groot; - betonvlechtwerk: Dirk Dirkson en Cas Min; - loodgieters: Arie Kramer, Nout Essen, Kees van het Zand en Thijs Ravenhorst; - schilders: Sjen van der Pluijm en Arie Jansen uit Groet; De bouwploeg. Staand v.l.n.r.: Jaap Delis, Jaap Bogtman, Cor de Waard, Jan Bredewoud, J. Zwart, Piet Stoop, Wim Houtenbos. Onderste rij, v.l.n.r.: Bertus Hoogvorst, Jan Wokke, Piet Bogtman, Theo Koole, Jaap Staadegaard, Kees Wokke, Herman Roos.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 27