Kagok (Van Reenenpark 15) Huis met een historie Een nieuwe - onregelmatig verschijnende - rubriek in de Bergense Kroniek: Huis met een historie. In deze rubriek zal de historie van verschillende markante Bergense bouwwerken worden belicht. Twaalf eeuwen Kennemer Historiën in 1939. 24 YVON BOS EYSSEN, MET MEDEWERKING VAN F.D. ZEILER Villa Kagok staat op de hoek van de Renbaanlaan en het Van Reenenpark. Samen met de afgebroken villa Willy behoorde deze villa tot de eerste huizen in het Van Ree nenpark. De architect was Frans Lourijsen (1889-1934), die zijn carrière in 1909 begon bij de N.V. Nationaal Grondbezit. Deze firma had bouwterreinen door heel het land en kocht bij het te bouwen villapark grond aan voor het bedrijf. De Bouwmaatschappij van Van Reenen bood deze grond te koop aan voor de ontwikkeling van een villapark. De bouw van beide villa's werd aanbesteed in 1913. In oorsprong ging het om vier villa's in dezelfde stijl. Gesteld kan worden dat de villa's rond 1914-1915 zijn gebouwd en waren bedoeld als 'lokvink'. Op een beeld bepalend punt binnen het totale villapark in wording moesten zij kopers aantrekken. In eerste instantie heette de villa op de hoek De Driesprong. Vermoedelijk was de heer H.C. Prinsen Geerligs de eerste eigenaar. Hij veran derde de naam in Kagok, vernoemd naar het proef station voor suikerriet in Pekalongan op West-Ja va, waar hij als chemicus werkzaam was geweest. Hij was medeschrijver van een standaardwerk over de koloniën met de titel Suiker. Hij was enthousiast over zijn woning aan het Van Reenenpark. Hij schreef er onder andere het boek voor de rest was er alleen maar beplanting, een vijver en rododendrons. De villa Willy, het pand naast Kagok dat in dezelfde stijl was gebouwd, is helaas in 2016 na jaren lange leegstand en verval gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Na de heer Prinsen Geerligs waren de achtereenvolgen de bewoners: de families Hartung van Ark (apotheker te Alkmaar), Berkouwer en De Weijer. De huidige eigenaren van Kagok, de heer en mevrouw De Ruiter, hebben dit historisch waardevolle pand geluk kig behouden. Het is zorgvuldig gerestaureerd, onder andere met nieuwe kozijnen. Onder leiding van binnen huisarchitect Michel Smit is het interieur fraai aangepast aan de eisen van onze tijd, met een open keuken, nieuwe passende plavuizen, moderne badkamers en alles strak in de verf. Terwijl juist ook oude elementen zijn behou den en gerestaureerd zoals de houten profilering van de trapleuning. Zo blijft Kagok een prachtige 'lokvink' aan het fraaie Hertenkamp. Bronnen - Bergense Kroniek april 2013 Van Reenenpark - Informatie F.D. Zeiler en fam. J.de Ruiter Achter de villa stond een huisje, de tuinschuur, en De villa's Kagok en Willy in 1915. Fotograaf onbekend. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. De Hcrlrnkllnii

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 26