Zijn aspiratie ging uit naar de olieverf, maar hij was bang dat deze hem te veel te pakken zou nemen. 's Zaterdags middags, 's Zondags en in de vacantie wijdde hij zich daarom aan de edele vrije aquarelleer- en tekenkunst, waarin hij autodidact is. En hoewel hij met twee ploegen ploegt, doet hij alles met één kwast, die even breed is als zijn opvatting. Een groot, plat wit bord dient hem als pa let voor zijn doorschijnende verven. Van mesjes, sponsen enz. bedient hij zich niet: een aquarellist is geen pedicure en ook geen horlogemaker. Hij tekent en aquarelleert soms opzettelijk met de linkerhand. "Je zit vast aan de details en je wilt er van los komen." Hij schildert dus niet met de linkerhand om onbeholpener te zijn Als aquarellist verloochent hij de architect niet. Want hij beoefent vooral de kunst van metselarijen en perspectief: het stenen landschap. Hij heeft een warm gevoel voor oude boerderijen en hui zen. Zijn vrienden zeggen: Wij vinden Roggeveen nog eens dood bij de Ruïnekerk, die hij in alle seizoenen, maar vooral in de winter bij sneeuw met zwart en rood krijt tekende of aquarelleerde met veel kleurige verven, die bij hem altijd rijper en voller zijn. Als architect verloochent hij de schilder niet: zijn bouw werken passen in het landschap als een ring om een vin ger... als haar schoonheid werd bedreigd, toonde hij zich steeds een dienende ridder van Dame Natuur' Een overzicht van werken van Jan Roggeveen en een voorlo pige inventarisatie van bouwwerken zijn te vinden op de site van de HVB, onder Historisch Onderzoek'. De foto's op de site en bij dit artikel zijn gemaakt door Petra Kamp Schurer. 19 JAN ROGGEVEEN - DEEL 2 Dienend ridder Ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van Jan Rog geveen schreef Kasper Niehaus, verslaggever van De Telegraaf, tijdgenoot en medelid van het KCB, een feestelijk artikel over Roggeveen in De Duinstreek van 29 mei 1953. Naast de aankondiging van de jubileum tentoonstelling, een hoogtepunt in zijn carrière, schrijft hij over Roggeveen: Solo-expositie Ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag organiseert het KCB in 1953 in de voorzaal van De Rustende Jager een solotentoonstelling voor Jan Roggeveen. Het is het hoog tepunt van zijn artistieke loopbaan. Er wordt een dertigtal werken geëxposeerd. De uitnodiging voor de opening van deze eretentoonstelling vermeldt het optreden van de voordrachtskunstenaar Georgette Hagedoorn. De laatste maanden In de bestuursvergadering van het KCB van 29 oktober 1955 zijn alle bestuursleden nog aanwezig, dus ook Jan Roggeveen. Maar het gaat dan al niet goed met hem. Voor de bestuursvergadering van 3 december 1955 heeft Roggeveen zich afgemeld wegens ziekte. In de bestuurs vergadering van 7 januari 1956 wordt het heengaan van Jan Roggeveen op 21 december 1955 aangehaald. In de Boerderijtje aan de Herenweg in Bergen NH. Aquarel. Particulier bezit. notulen wordt in slechts één enkele zin gewag gemaakt van het overlijden van Jan Roggeveen. In het KCB-archief zijn geen teksten over deelneming, de begrafenis of over lijdensadvertentie opgeslagen. Na zijn zeer actieve KCB- lidmaatschap wel erg karig! Bronnen - Archief VVV Bergen (deels nog in particuliere handen). - Hans Brouwer en Jan Hageman. De Rel in de Rus. Bergense Kroniek, april 2011, p. 24. - D.A. Klomp.In en om de Bergensche School. Tauber Architecten BV in Alkmaar, herdruk t.g.v. het veertigjarig jubileum op 21 oktober 1995. De 1e druk was in Amsterdam bij A.J.G. Strengholt, in 1943. - Bevolkingsregisters Schagen, Bergen, Alkmaar. - Gemeenteraadsverslagen Bergen. - A. Visser. In memoriam J.H. Roggeveen. Noord-Holland (maandblad), 1956, jaargang 1: p. 52-53. - Steven de Wit. Het KCB vijftig jaar. Bergense Kroniek, november 1997, p. 3. - Frits David Zeiler. Een logement met een geschiedenis. In: De Rus tende Jager - In en uit het hart van Bergen. Bergense Kroniek, thema nummer 5, juni 2003.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 21