18 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2019 veen het erg belangrijk de jeugd bij de kunst te betrekken. Daarom zijn jeugdleden tot 18 jaar vanaf 17 februari 1948 welkom bij het KCB, voor f 0,25 per jaar. Scholieren mogen zelfs tot hun twintigste jaar jeugdlid blijven. Verder wordt er door zijn inspanning in de KCB-kunstzaal een tentoon stelling van kindertekeningen gehouden, in samenwerking met de Werkschuit in Amsterdam. Maatschappelijk betrokken Tijdens zijn loopbaan als bestuurslid van het KCB krijgt Roggeveen te maken met een aantal maatschappelijke kwesties, waarvoor hij zich heeft ingezet. 1. De Actie tot behoud van de Pastorie in Nuenen Het KCB werkt mee aan een actie op initiatief van De Tele graaf, om met werk gelden te werven voor het herstel van de in verval geraakte Pastorie van Nuenen, waar Vincent van Gogh heeft gewoond en gewerkt. Er is een landelijk comité gevormd waarin de neef van Vincent, ir. V.W. van Gogh, zitting heeft. Vanuit het KCB wordt Roggeveen uit genodigd aanwezig te zijn bij de vergadering ten huize van Kasper Niehaus aan de Dorpsstraat, om een petit-comité te vormen. Op 13 juli 1951 gaat er een schrijven naar de wer kende leden met de vraag naar vermogen mee te werken aan de actie door een werk beschikbaar te stellen, dat bij opbod zal worden geveild. Het wordt een succes: het in gezamelde bedrag bedraagt ruim f 1674,-. Maar sneu voor de kunstenaars: er blijven nog niet-verlote werken over, ter waarde van f 1200,-. Na consultatie van de leden werd be sloten de werken op te nemen in de KCB-collectie. Deze en andere werken kunnen dan op den duur opgenomen worden in een mogelijk op te richten plaatselijk museum. 2. De contraprestatie van Jan de Leeuw Roggeveen bemiddelde toen de kunstenaar Jan de Leeuw in 1949 was uitgesloten van de contraprestatie (een lan delijke regeling Sociale Bijstand voor Beeldend Kunste naars - SBBK) omdat deze niet aan zijn verplichtingen (het inleveren van werk) had voldaan. Hij heeft een gezin en is straatarm. Roggeveen komt voor hem in het geweer. Hij legt de situatie voor aan de minister van Sociale Zaken en vraagt hem naar Bergen te komen. Het leidt ertoe dat de gemeente Bergen Jan de Leeuw toestaat weer werk in te leveren en hem weer financieel ondersteunt. 3. Verloting t.b.v. de watersnoodramp Een derde bijzondere actie was de verloting van ter be schikking gestelde werken ten behoeve van het leed als gevolg van de Watersnoodramp in Zeeland in 1953. Het KCB organiseerde de verloting op initiatief van Roggeveen op zaterdag 21 februari 1953 om 16:00 uur in De Rustende Jager. De kunstenaars zelf dienden twintig loten a ƒ5,- af te nemen, wat naast het geschonken werk nogal veel was. Het leverde een mooi eindbedrag op: ƒ2500,-. Zicht op boerderij Ruïnelaan 11 met de Petrus en Pauluskerk. Pastel en houtskool. Particulier bezit. 4. De restauratie van de Ruïnekerk Ten gunste van de verbouw en restauratie van de Ruïne- kerk wordt in 1954 een tentoonstelling georganiseerd. Er zijn daar ook ontwerptekeningen van de restauratie zien, van de hand van de architect van deze restauratie, C.W. Royaards. De tentoonstelling wordt zaterdag 7 augustus 1954 door dominee A.B. Bekius geopend. Zowel op 7 als op 13 augustus worden de werken verloot a ƒ2,50 per lot. Roggeveen heeft voor de verloting een aquarel van de Ruïnekerk ingeleverd. Ook wordt er een boekje in omloop gebracht, De Speelwagen in Bergen, met een voorwoord van en een omslag getekend door Roggeveen. Signatuur van J.H. Roggeveen op ditzelfde schilderij.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 20